Aktivt företag
Vinna Matchen AB
Översikt
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT, verksamhets- och affärsutveckling, förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stensgård 105
- Postnummer & ort
- 83296 FRÖSÖN
- Registrerat namn
- Vinna Matchen ABReg 2014-02-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,1 mkr
▼ 20,0 %Årets resultat
573 tkr
▲ 31,7 %Tillgångar
7,1 mkr
▲ 7,1 %Eget kapital
5,3 mkr
▲ 3,4 %Soliditet
86,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Totala skulder
420 tkr
▲ 11,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 055 721 | 3 817 536 | 4 537 000 | 4 087 000 | 4 679 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 011 500 | 1 702 174 | - | - | - |
| Personalkostnader | 775 947 | 943 836 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 947 989 | 743 046 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 950 304 | 749 745 | 1 572 000 | 911 000 | 997 000 |
| Resultat före skatt | 725 304 | 559 745 | - | - | - |
| Årets resultat | 572 724 | 434 862 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 206 156 | 4 863 489 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 885 553 | 1 758 481 | - | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 7 091 709 | 6 621 970 | 6 492 000 | 6 503 000 | 6 013 000 |
| Eget kapital | 5 316 338 | 5 143 615 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 419 669 | 377 473 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 86,8 % | 87,6 % | 88,1 % | 73,1 % | 73,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 4,5 mkr (2023) till 3,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 573 tkr, en nettomarginal på 18,7 %.
- Soliditeten var 86,8 % vid årets slut, upp från 73,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 86 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
31,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−20,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−10,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
10,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,49
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Frösön
Andra registrerade bolag med säte i Frösön.
- 3,14 Consulting ABAB
- A P Korv Förvaltning ABAB
- A World of Fun ABAB
- A. Nilsson Sjukgymnastik AktiebolagAB
- A. Nordell Försäljnings AktiebolagAB
- A&H Hammarberg ABAB
- AB DF Fönsterkonsult och inredningAB
- AB Lövsta aktivitetscenterAB