Aktivt företag

Vinningens Resor AB

AB Org.nr 5592400344
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-14

Bolaget ska bedriva handel med förbetalda bankkort, utan att bedriva sådan verksamhet som avses i lag om bank- och finansieringsrörelse (2004:297) och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
3 februari 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 49390 Diverse övrig landtransport av passagerare
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Box 430
Postnummer & ort
60105 NORRKÖPING
Registrerat namn
Vinningens Resor ABReg 2024-02-15

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
656 tkr
▲ 52,7 %
Årets resultat
-66 tkr
▼ 200,3 %
Tillgångar
117 tkr
▼ 14,4 %
Eget kapital
-13 tkr
▼ 114,0 %
Soliditet
-11,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
-86 tkr
▼ 174,4 %
Totala skulder
130 tkr
▲ 188,6 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 656 280 429 773 80 864 2 0
Övriga externa kostnader 58 041 49 306 43 078 38 103 22 400
Personalkostnader 663 990 291 679 43 820 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −65 751 66 718 −6 034 −38 101 −23 583
Resultat e. fin. poster −65 889 67 032 −4 974 −37 274 −23 269
Resultat före skatt −65 889 67 032 −4 974 −37 274 −23 269
Årets resultat −65 889 65 663 −4 974 −37 274 −23 269
Balansräkning
Anläggningstillgångar 13 000 13 000 - - -
Omsättningstillgångar 103 883 123 612 234 596 246 815 179 681
Kassa & bank −86 144 115 715 229 861 246 123 174 795
Summa tillgångar 116 883 136 612 234 596 246 815 179 681
Eget kapital −12 867 91 652 210 483 227 457 157 731
Långfristiga skulder 18 292 18 292 18 292 18 292 18 292
Kortfristiga skulder 111 458 26 668 5 821 1 066 3 658
Soliditet (%) -11,0 % 67,0 % 90,0 % 92,0 % 88,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 52,7 % jämfört med 2023, till 656 tkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 66 tkr, en nettomarginal på −10,0 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−13 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,93).
  • Omsättningen var högre än hos 47 % av bolagen med samma huvudbransch, diverse övrig landtransport av passagerare (SNI 49390). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−10,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−10,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+52,7 %
2023 till 2024
Balanslikviditet
0,93
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
656 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Vinningens Resor AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-20

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-28 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-11 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-18 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Norrköping

Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.

Alla företag i Norrköping →