Aktivt företag
Vinterdröm AB
Översikt
Bolaget skall bedriva verksamhet inom bygg- och konsulttjänster.
- Registrerat
- 20 januari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 55202 Stug- och rumsuthyrning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Radhusslingan 32
- Postnummer & ort
- 64545 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Vinterdröm ABReg 2021-03-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
552 tkr
▲ 38,0 %Årets resultat
8 tkr
▲ 101,2 %Tillgångar
5,1 mkr
▼ 6,6 %Eget kapital
1,0 mkr
▲ 0,8 %Soliditet
20,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
0 kr
▼ 100,0 %Totala skulder
4,1 mkr
▼ 8,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 552 241 | 400 219 | −110 001 | 110 000 |
| Övriga externa kostnader | 204 439 | 718 362 | 22 243 | - |
| Personalkostnader | 0 | 15 769 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 216 122 | −415 943 | −132 244 | - |
| Resultat e. fin. poster | 8 412 | −687 444 | −261 308 | 56 000 |
| Resultat före skatt | 8 412 | −687 444 | −261 308 | - |
| Årets resultat | 8 412 | −687 444 | −261 308 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 4 878 405 | 4 955 733 | 3 580 303 | - |
| Omsättningstillgångar | 229 577 | 512 875 | 828 072 | - |
| Kassa & bank | 0 | 56 836 | 0 | - |
| Summa tillgångar | 5 107 982 | 5 468 608 | 4 408 375 | - |
| Eget kapital | 1 008 676 | 1 000 264 | 728 467 | - |
| Långfristiga skulder | 3 909 665 | 4 222 500 | 3 539 575 | - |
| Kortfristiga skulder | 189 641 | 245 844 | 140 333 | - |
| Soliditet (%) | 20,0 % | 18,0 % | 17,0 % | 2,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 8 tkr, en nettomarginal på 1,5 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 20,0 % vid årets slut, upp från 2,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
39,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,5 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
0,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-11-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-12-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB