Aktivt företag
Viola Tapis AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall bedriva försäljning av mattor, belysning och heminredningsprodukter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 maj 1974
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47751 Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tre Hjärtans Väg 2
- Postnummer & ort
- 30241 HALMSTAD
- Registrerat namn
- Viola Tapis ABReg 2024-11-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,9 mkr
▼ 53,7 %Årets resultat
49 tkr
▼ 64,3 %Tillgångar
1,3 mkr
▲ 67,8 %Eget kapital
603 tkr
▼ 11,2 %Soliditet
46,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
34 tkr
▼ 45,7 %Totala skulder
705 tkr
▲ 600,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 908 955 | 4 125 480 | 7 936 038 | 8 908 570 | 8 703 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 121 012 | 604 878 | 1 248 268 | 1 498 717 | - |
| Personalkostnader | 886 010 | 1 060 778 | 2 177 355 | 2 812 220 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 69 671 | 157 527 | 215 872 | −1 330 127 | - |
| Resultat e. fin. poster | 48 658 | 136 482 | 185 962 | −1 342 975 | −46 000 |
| Resultat före skatt | 48 658 | 136 482 | 185 962 | −1 342 975 | - |
| Årets resultat | 48 658 | 136 482 | 185 962 | −1 342 975 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 0 | 44 067 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 308 022 | 779 634 | 1 922 059 | 2 745 719 | - |
| Kassa & bank | 34 411 | 63 403 | 14 097 | 25 609 | - |
| Summa tillgångar | 1 308 022 | 779 634 | 1 922 059 | 2 789 786 | - |
| Eget kapital | 602 661 | 679 003 | 542 521 | 356 559 | - |
| Långfristiga skulder | 104 483 | 0 | 449 312 | 593 723 | - |
| Kortfristiga skulder | 600 878 | 100 631 | 930 226 | 1 839 504 | - |
| Soliditet (%) | 46,1 % | 87,1 % | 28,0 % | 13,0 % | 45,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 8,9 mkr (2022) till 1,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 49 tkr, en nettomarginal på 2,5 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 46,1 % vid årets slut, upp från 13,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder (SNI 47751). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−53,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−31,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
8,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
954 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Halmstad
Andra registrerade bolag med säte i Halmstad.
- 021 Gruppen ABAB
- 035 Gruppen ABAB
- 035 Hus AktiebolagAB
- 035 Vård & Omsorg ABAB
- 1315 Invest ABAB
- 1389 Holding ABAB
- 16 FYRTIO ABAB
- 2 Fulle Menn Racing ABAB