Aktivt företag
Virgatans Fastighets AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter och arkitekttjänster samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 mars 1963
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68110 Handel med egna fastigheter
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Bransch (SNI)
- SNI 71110 Arkitektverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 95
- Postnummer & ort
- 73122 KÖPING
- Registrerat namn
- Virgatans Fastighets ABReg 2000-02-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,1 mkr
▼ 17,7 %Årets resultat
-2,4 mkr
▼ 28,1 %Tillgångar
60,7 mkr
▼ 5,0 %Eget kapital
28,9 mkr
▼ 7,6 %Soliditet
47,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Totala skulder
31,8 mkr
▼ 2,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 089 175 | 4 970 847 | 6 032 000 | 5 594 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 805 909 | 2 750 568 | - | - |
| Personalkostnader | 1 551 281 | 2 390 858 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −684 697 | −1 134 468 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −2 376 113 | −2 683 443 | −1 953 000 | −1 193 000 |
| Resultat före skatt | −2 376 113 | −1 854 405 | - | - |
| Årets resultat | −2 376 113 | −1 854 405 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 44 074 353 | 52 282 016 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 16 652 456 | 11 658 471 | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 60 726 809 | 63 940 487 | - | - |
| Eget kapital | 28 915 529 | 31 291 642 | - | - |
| Långfristiga skulder | 25 787 000 | 26 077 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 024 280 | 6 571 845 | - | - |
| Soliditet (%) | 47,6 % | 48,9 % | 57,4 % | 56,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 6,0 mkr (2022) till 4,1 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 2,4 mkr, en nettomarginal på −58,1 %.
- Soliditeten var 47,6 % vid årets slut, ned från 56,3 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 85 % av bolagen med samma huvudbransch, handel med egna fastigheter (SNI 68110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−16,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−58,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−17,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−9,9 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−8,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,76
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-14
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Köping
Andra registrerade bolag med säte i Köping.
- 12an Mack ABAB
- 16.W.O.H World Class Fitness ABAB
- 16WEEKSOFHELL ABAB
- 2Win ABAB
- 4S Transport ABAB
- 6-10 Saga ABAB
- A Hägg ABAB
- A-Invest Swedengriph ABAB