Aktivt företag
Virtual Marketing Sweden AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom IT-rådgivning och kommissionsförsäljning samt recensioner av amerikanska och europeiska HBT-medlemskaps hemsidor, samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 mars 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kvartettvägen 5
- Postnummer & ort
- 24542 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Virtual Marketing Sweden ABReg 2014-03-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,8 mkr
▼ 13,8 %Årets resultat
318 tkr
▲ 130,5 %Tillgångar
4,2 mkr
▼ 1,6 %Eget kapital
4,1 mkr
▼ 1,9 %Soliditet
99,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
251 tkr
▼ 34,6 %Totala skulder
33 tkr
▲ 64,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 837 911 | 3 291 695 | 4 097 000 | 3 816 000 | 3 485 760 |
| Övriga externa kostnader | 368 198 | 355 806 | - | - | 261 777 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −106 340 | −238 175 | - | - | 319 468 |
| Resultat e. fin. poster | 317 589 | −869 332 | 826 000 | −1 653 000 | 3 715 473 |
| Resultat före skatt | 317 589 | −869 332 | - | - | 2 826 781 |
| Årets resultat | 317 589 | −1 040 186 | - | - | 2 256 243 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 9 198 | 24 966 | - | - | 14 514 |
| Omsättningstillgångar | 4 173 500 | 4 227 233 | - | - | 7 821 154 |
| Kassa & bank | 251 266 | 384 459 | - | - | 2 037 919 |
| Summa tillgångar | 4 182 698 | 4 252 199 | - | - | 7 835 668 |
| Eget kapital | 4 149 788 | 4 232 199 | - | - | 6 620 652 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 32 910 | 20 000 | - | - | 326 324 |
| Soliditet (%) | 99,2 % | 99,5 % | 99,5 % | 94,4 % | 93,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 4,1 mkr (2023) till 2,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 318 tkr, en nettomarginal på 11,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 99,2 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 85 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−3,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−13,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−5,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
7,7 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2024-01-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2023-01-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB