Aktivt företag

Visiteur AB

AB Org.nr 5591046684
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-07

Bolaget ska utveckla, marknadsföra och sälja högkvalitativ parfym och andra accessoarer på den globala marknaden samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
15 mars 2017
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 20420 Tillverkning av parfym och toalettartiklar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Lindhagensterrassen 27
C/o
c/o Janne Rainer Vuorenmaa
Postnummer & ort
11218 STOCKHOLM
Registrerat namn
Visiteur ABReg 2017-12-14

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
459 tkr
▼ 17,0 %
Årets resultat
-42 tkr
▼ 272,6 %
Tillgångar
2,9 mkr
▲ 119,5 %
Eget kapital
36 tkr
▼ 53,7 %
Soliditet
1,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
86 tkr
▲ 152,0 %
Totala skulder
2,9 mkr
▲ 130,4 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 458 725 552 891 35 878 70 567 29 385
Övriga externa kostnader 429 543 377 500 240 918 153 352 278 236
Personalkostnader - - - - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −58 588 −61 396 −220 538 −120 246 −264 499
Resultat e. fin. poster −65 585 −66 207 −228 451 −122 597 −265 155
Resultat före skatt 4 415 3 793 1 549 403 845
Årets resultat −42 165 −11 315 −1 444 −1 714 124
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 2 908 146 1 325 096 1 332 421 992 854 827 444
Kassa & bank 85 831 34 059 5 582 22 505 5 578
Summa tillgångar 2 908 146 1 325 096 1 332 421 992 854 827 444
Eget kapital 36 376 78 541 89 855 91 299 93 013
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 2 871 770 1 246 555 1 242 566 901 555 734 431
Soliditet (%) 1,3 % 5,9 % 6,7 % 9,2 % 11,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen minskade med 17,0 % jämfört med 2023, till 459 tkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 42 tkr, en nettomarginal på −9,2 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 1,3 % vid årets slut, ned från 9,2 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av parfym och toalettartiklar (SNI 20420). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−12,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−9,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−17,0 %
2023 till 2024
Balanslikviditet
1,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Visiteur AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-14

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-02 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-08-02 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-08 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →