VistaReel AB
Översikt
V:Reel är en digital plattform för royalty-fri delning av videomaterial genom en prenumerationstjänst. Vi tillhandahåller videomaterial (mestadels från drönare) som hobbyfotografer och professionella marknadsförare delar via vår digitala plattform, användare kan sedan genom sin prenumeration få tillgång till klipp som de själva kan använda för att lyfta sina egna klipp och marknadsföringsmaterial.
- Registrerat
- 21 mars 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 59130 Film- och videodistribution
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lugnets alle 5
- C/o
- ATT: Emelie Klasson
- Postnummer & ort
- 12065 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- VistaReel ABReg 2018-03-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 164 247 | 122 292 | 5 561 | 2 585 | 10 921 |
| Övriga externa kostnader | 150 311 | 39 249 | 4 896 | 3 840 | 6 009 |
| Personalkostnader | 4 483 | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 9 453 | 36 447 | 255 | −1 393 | −4 944 |
| Resultat e. fin. poster | 9 453 | 36 447 | 255 | −1 393 | −4 944 |
| Resultat före skatt | 9 453 | 36 447 | 255 | −1 393 | −4 944 |
| Årets resultat | 7 247 | 32 925 | 255 | −1 393 | −4 944 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 125 568 | 55 404 | 29 469 | 28 062 | 26 592 |
| Kassa & bank | 87 714 | 45 558 | 29 456 | 28 062 | 26 592 |
| Summa tillgångar | 125 568 | 55 404 | 29 469 | 28 062 | 26 592 |
| Eget kapital | 64 011 | 56 764 | 23 839 | 23 584 | 24 977 |
| Långfristiga skulder | 2 850 | 2 850 | 2 850 | 2 850 | - |
| Kortfristiga skulder | 58 707 | −4 210 | 2 780 | 1 628 | 1 615 |
| Soliditet (%) | 51,0 % | 102,0 % | 81,0 % | 84,0 % | 94,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 34,3 % jämfört med 2023, till 164 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 7 tkr, en nettomarginal på 4,4 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 51,0 % vid årets slut, ned från 84,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, film- och videodistribution (SNI 59130). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB