Aktivt företag
Vitalisera AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Bolaget ska ägna sig åt utbildning och kursverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 mars 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fräkenvägen 3
- Postnummer & ort
- 19248 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- Vitalisera ABReg 2019-10-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,3 mkr
▼ 0,1 %Årets resultat
146 tkr
▲ 45,0 %Tillgångar
1,7 mkr
▼ 2,2 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 13,6 %Soliditet
70,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
1,7 mkr
▲ 4,7 %Totala skulder
530 tkr
▼ 25,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 328 400 | 4 331 509 | 3 745 323 | 3 725 494 | 2 519 833 |
| Övriga externa kostnader | 3 667 164 | 3 827 505 | 3 182 859 | 3 397 005 | 2 126 155 |
| Personalkostnader | 72 670 | 7 749 | 5 311 | 17 500 | 16 995 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 193 245 | 126 203 | 283 927 | 45 251 | 169 031 |
| Resultat e. fin. poster | 186 605 | 129 393 | 284 144 | 45 241 | 169 028 |
| Resultat före skatt | 186 605 | 129 393 | 284 144 | 45 241 | 169 028 |
| Årets resultat | 145 731 | 100 525 | 223 455 | 43 927 | 169 028 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 14 586 | 21 879 | 29 172 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 732 099 | 1 764 055 | 1 589 000 | 978 425 | 976 540 |
| Kassa & bank | 1 732 071 | 1 654 055 | 1 562 225 | 978 425 | 862 540 |
| Summa tillgångar | 1 746 685 | 1 785 934 | 1 618 172 | 978 425 | 976 540 |
| Eget kapital | 1 217 111 | 1 071 380 | 947 155 | 723 700 | 668 434 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 529 574 | 714 554 | 671 017 | 254 725 | 308 106 |
| Soliditet (%) | 70,0 % | 60,0 % | 59,0 % | 74,0 % | 68,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 4,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 146 tkr, en nettomarginal på 3,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 70,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, personalutbildning (SNI 85594). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+14,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
12,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,27
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-03-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-02-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-02-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-02-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2021-01-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Byggkeramik Plattor ABAB
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB
- 2 B Aware ABAB