Aktivt företag
Vivere Bygg & VVS AB
Översikt
Aktiebolaget ska utföra byggnads- och VVS-arbeten, bedriva köp och försäljning av värdepapper såsom aktier och obligationer, handel med fysiskt guld, silver och övriga ädelmetaller samt finansieringsverksamhet, dock ej sådan som avses i lagen om kreditmarknadsbolag, jämte därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ernst Ahlgrens väg 1
- Postnummer & ort
- 11255 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Vivere Bygg & VVS ABReg 2013-12-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
12,9 mkr
▲ 22,5 %Årets resultat
1,9 mkr
▲ 12,0 %Tillgångar
22,3 mkr
▲ 71,8 %Eget kapital
12,3 mkr
▲ 18,0 %Soliditet
55,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
286 tkr
▲ 161,8 %Totala skulder
10,0 mkr
▲ 289,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 12 851 960 | 10 492 126 | 14 043 000 | 8 824 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 211 621 | 3 528 077 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 088 685 | 2 334 098 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 5 093 845 | 2 335 584 | 3 541 000 | 1 132 000 |
| Resultat före skatt | 1 876 845 | 1 675 584 | - | - |
| Årets resultat | 1 876 845 | 1 675 584 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 11 000 608 | 7 400 608 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 11 348 134 | 5 604 930 | - | - |
| Kassa & bank | 285 545 | 109 071 | - | - |
| Summa tillgångar | 22 348 742 | 13 005 538 | - | - |
| Eget kapital | 12 301 350 | 10 424 505 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 10 047 392 | 2 581 033 | - | - |
| Soliditet (%) | 55,0 % | 80,0 % | 72,0 % | 70,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 22,5 % jämfört med 2024, till 12,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,9 mkr, en nettomarginal på 14,6 %.
- Soliditeten var 55,0 % vid årets slut, ned från 70,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
39,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+22,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+13,4 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
15,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,13
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-04-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB