Registrerat, ej verksamt
Vivid Development AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-02
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva fastighetsutveckling och byggnationstjänster och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 april 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Box 376
- Postnummer & ort
- 70147 ÖREBRO
- Registrerat namn
- Vivid Development ABReg 2020-11-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
93,7 mkr
▼ 47,4 %Årets resultat
-43,6 mkr
▼ 6034,9 %Tillgångar
193,4 mkr
▼ 35,2 %Eget kapital
1,5 mkr
▼ 80,2 %Soliditet
1,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Totala skulder
191,9 mkr
▼ 34,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 93 713 289 | 178 299 020 | 52 698 719 | 45 469 192 | 15 110 000 |
| Övriga externa kostnader | 35 727 800 | 14 500 860 | 6 928 238 | 13 475 222 | - |
| Personalkostnader | 4 742 884 | 4 273 478 | 4 722 312 | 5 024 994 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −40 546 608 | 1 256 251 | 764 507 | 8 652 061 | - |
| Resultat e. fin. poster | −43 640 234 | 1 004 792 | 754 543 | 8 036 486 | 1 352 000 |
| Resultat före skatt | −43 640 234 | 1 004 792 | 754 543 | 536 486 | - |
| Årets resultat | −43 640 234 | 735 315 | 599 108 | 369 767 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 519 | 32 909 | 1 258 483 | 25 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 193 360 607 | 298 315 370 | 131 407 532 | 76 608 626 | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 193 365 126 | 298 348 279 | 132 666 015 | 76 633 626 | - |
| Eget kapital | 1 463 207 | 7 403 441 | 6 668 126 | 6 069 017 | - |
| Långfristiga skulder | 165 624 257 | 248 266 652 | 108 717 167 | 65 817 167 | - |
| Kortfristiga skulder | 26 277 662 | 42 678 186 | 17 280 722 | 4 747 442 | - |
| Soliditet (%) | 1,0 % | 2,0 % | 5,0 % | 8,0 % | 22,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 47,4 % jämfört med 2023, till 93,7 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 43,6 mkr, en nettomarginal på −46,6 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 1,0 % vid årets slut, ned från 8,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−43,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−46,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−47,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+57,8 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
7,36
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
23,4 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB
- 0x6e ABAB
- 1 Hem Fastigheter ABAB
- 1 Hem Holding ABAB