Aktivt företag
Voimatech AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom industriteknik samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 juli 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43240 Andra bygginstallationer
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kristallvägen 19
- C/o
- c/o Michael Nilsson
- Postnummer & ort
- 98341 KOSKULLSKULLE
- Registrerat namn
- Voimatech ABReg 2023-08-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
846 tkr
▼ 22,4 %Årets resultat
140 tkr
▼ 38,9 %Tillgångar
617 tkr
▲ 14,6 %Eget kapital
393 tkr
▲ 55,1 %Soliditet
76,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
383 tkr
▼ 1,0 %Totala skulder
126 tkr
▼ 32,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 845 509 | 1 089 589 |
| Övriga externa kostnader | 450 591 | 397 254 |
| Personalkostnader | 40 443 | 68 052 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 176 021 | 385 857 |
| Resultat e. fin. poster | 178 419 | 387 214 |
| Resultat före skatt | 178 419 | 289 214 |
| Årets resultat | 139 603 | 228 341 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 616 654 | 538 203 |
| Kassa & bank | 383 251 | 387 071 |
| Summa tillgångar | 616 654 | 538 203 |
| Eget kapital | 392 944 | 253 341 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 125 710 | 186 862 |
| Soliditet (%) | 76,3 % | 61,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 140 tkr, en nettomarginal på 16,5 %.
- Soliditeten var 76,3 % vid årets slut, upp från 61,5 % (2024).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 22 % av bolagen med samma huvudbransch, andra bygginstallationer (SNI 43240). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
20,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,5 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
35,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,91
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
846 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Koskullskulle
Andra registrerade bolag med säte i Koskullskulle.
- A.Norman Production i Gällivare ABAB
- AB ScandiheatAB
- Åhls Allmek ABAB
- Åive ABAB
- ALConsulting ABAB
- Andersson's Maskin & Fastighet ABAB
- ATC Import & Export AktiebolagAB
- Åttan ABAB