Aktivt företag

Volt Holding AB

AB Org.nr 5563279065
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska direkt eller genom dotterbolag äga, förvalta och driva handel med fast egendom samt driva därmed förenlig verksamhet, samt förvaltning av och handel med värdepapper för en begränsad och sluten krets av ägare. Företaget kommer även utföra konsultation inom energi och fastighetsförvaltning.

Registrerat
7 juli 1988
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 71124 Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Bransch (SNI)
SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Bransch (SNI)
SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
11737 STOCKHOLM
Registrerat namn
Volt Holding ABReg 2022-02-22

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
239 tkr
▲ 23922900,0 %
Årets resultat
2,2 mkr
▲ 392,3 %
Tillgångar
5,0 mkr
▲ 81,5 %
Eget kapital
4,6 mkr
▲ 68,8 %
Soliditet
92,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
4,6 mkr
▲ 136,3 %
Totala skulder
379 tkr
▲ 2388,4 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 239 230 1 970 000 459 971 71 500
Övriga externa kostnader 25 839 70 514 - - -
Personalkostnader 0 629 172 - - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 207 711 −705 365 - - -
Resultat e. fin. poster 2 211 242 449 133 3 071 337 161 662 −73 385
Resultat före skatt 2 211 242 449 133 - - -
Årets resultat 2 211 242 449 133 - - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 392 475 778 755 - - -
Omsättningstillgångar 4 622 294 1 983 473 - - -
Kassa & bank 4 600 224 1 946 633 - - -
Summa tillgångar 5 014 769 2 762 228 - - -
Eget kapital 4 635 842 2 747 000 - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 378 927 15 228 - - -
Soliditet (%) 92,4 % 99,4 % 91,2 % 30,4 % 67,2 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Årets resultat blev en vinst på 2,2 mkr, en nettomarginal på 924,3 %.
  • Soliditeten var 92,4 % vid årets slut, upp från 30,4 % (2023).
  • Omsättningen var högre än hos 22 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik (SNI 71124). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
86,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
924,3 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−19,6 % per år
2023 till 2026
Avkastning på eget kapital
47,7 %
Årets resultat / eget kapital

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Volt Holding AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-10-29 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2026-01-29 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-09-02 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-11-15 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-09-09 Format: application/zip

EU-varumärken

Registrerade varumärken kopplade till detta företag.

Uppdaterad 2026-10-15

2 varumärke(n) · 1 registrerade

VOLT REGISTERED 011417797 Ansökt 2012 Utgår 2032 Detaljer ↗
volt REMOVED_FROM_REGISTER W01251847 Utgår 2025 Detaljer ↗

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →