Aktivt företag
Vrålhungrig AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Försäljning online av restaurangmat från restauranger för leverans och takeaway. Även försäljning och leverans från eget lager av godis, snacks, dryck och andra livsmedel och konsumentprodukter som är vanligt förekommande i livsmedelsbutiker.
- Registrerat
- 8 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46170 Provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak
- Bransch (SNI)
- SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
- Bransch (SNI)
- SNI 47123 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ängbyvägen 16, lgh 1004
- Postnummer & ort
- 74130 KNIVSTA
- Registrerat namn
- Vrålhungrig ABReg 2021-11-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,2 mkr
▲ 102,1 %Årets resultat
104 tkr
▲ 553,7 %Tillgångar
157 tkr
▲ 141,5 %Eget kapital
5 tkr
▲ 104,8 %Soliditet
3,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
53 tkr
▲ 1614,7 %Totala skulder
152 tkr
▼ 7,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 208 772 | 598 161 | 619 850 | 536 395 |
| Övriga externa kostnader | 159 422 | 162 697 | 162 558 | 201 761 |
| Personalkostnader | 254 989 | 341 244 | 435 812 | 428 778 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 128 496 | 22 538 | −61 317 | −16 642 |
| Resultat e. fin. poster | 105 549 | −22 867 | −69 110 | −22 512 |
| Resultat före skatt | 105 549 | −22 867 | −78 610 | −22 512 |
| Årets resultat | 103 743 | −22 867 | −78 610 | −22 512 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 25 000 | 25 000 |
| Omsättningstillgångar | 157 238 | 65 121 | 70 154 | 104 854 |
| Kassa & bank | 52 677 | 3 072 | 12 759 | 30 102 |
| Summa tillgångar | 157 238 | 65 121 | 95 154 | 129 854 |
| Eget kapital | 4 753 | −98 990 | −76 122 | 2 488 |
| Långfristiga skulder | 38 667 | 52 083 | 72 916 | 91 667 |
| Kortfristiga skulder | 113 818 | 112 028 | 98 360 | 35 699 |
| Soliditet (%) | 3,0 % | -152,0 % | -80,0 % | 2,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 102,1 % jämfört med 2024, till 1,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 104 tkr, en nettomarginal på 8,6 %. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 3,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 54 % av bolagen med samma huvudbransch, provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak (SNI 46170). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+102,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+31,1 % per år
2022 till 2025
Balanslikviditet
1,38
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-10-31)
Registrerad: 2026-01-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-10-31)
Registrerad: 2025-05-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-10-31)
Registrerad: 2024-05-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-10-31)
Registrerad: 2023-05-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Knivsta
Andra registrerade bolag med säte i Knivsta.
- 100% Golv och Bygg i Sverige ABAB
- 13 praktiska pixlar ABAB
- 1866 Byggkonsult ABAB
- 21 Solutions ABAB
- 21D Sweden ABAB
- 22:ans El-team ABAB
- 24 7 Creating ABAB
- 24 Center Sverige ABAB