Aktivt företag

VRS - Cleantech AB

AB Org.nr 5591187090
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-07

Bolaget skall bedriva rengöring av byggnander samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
7 juli 2017
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 81230 Annan rengöring
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Skälbygatan 40
C/o
Tobias Cederborg
Postnummer & ort
72476 VÄSTERÅS
Registrerat namn
VRS - Cleantech ABReg 2017-07-07

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
3,5 mkr
▲ 32,6 %
Årets resultat
375 tkr
▲ 343,5 %
Tillgångar
739 tkr
▲ 53,5 %
Eget kapital
533 tkr
▲ 259,0 %
Soliditet
72,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
481 tkr
▲ 57,6 %
Totala skulder
205 tkr
▼ 38,3 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 3 528 127 2 660 086 3 835 416 2 900 167 2 155 955
Övriga externa kostnader 918 934 1 063 429 1 118 282 1 106 862 717 766
Personalkostnader 1 545 830 1 210 855 1 066 470 1 125 069 1 011 503
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 472 474 −83 517 400 613 −18 806 171 863
Resultat e. fin. poster 415 820 −154 066 299 800 −146 362 −9 666
Resultat före skatt 415 820 −154 066 299 800 −146 362 −9 666
Årets resultat 375 212 −154 066 299 800 −146 362 −9 666
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 738 756 481 258 466 285 401 352 453 018
Kassa & bank 481 157 305 368 278 187 313 040 287 500
Summa tillgångar 738 756 481 258 466 285 401 352 453 018
Eget kapital 533 451 148 573 302 639 2 840 149 202
Långfristiga skulder −116 203 −71 627 −56 692 −106 046 −1 754
Kortfristiga skulder 321 508 404 312 220 338 504 558 305 570
Soliditet (%) 72,0 % 31,0 % 65,0 % 1,0 % 33,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 32,6 % jämfört med 2023, till 3,5 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 375 tkr, en nettomarginal på 10,6 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 72,0 % vid årets slut, upp från 1,0 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 76 % av bolagen med samma huvudbransch, annan rengöring (SNI 81230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+32,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+13,1 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
70,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
882 tkr
4 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför VRS - Cleantech AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-14

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-08-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-08-09 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-10-04 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-08-08 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Västerås

Andra registrerade bolag med säte i Västerås.

Alla företag i Västerås →