Aktivt företag
Vxosol AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-31
Bolaget ska bedriva bemanningsverksamhet, vuxenutbildning, restaurangverksamhet, logistiktjänster och fastighetsförvaltning samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 juli 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85324 Yrkesförarutbildning m.m.
- Bransch (SNI)
- SNI 52100 Magasinering och varulagring
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Norra Esplanaden 27B
- C/o
- Johan Eriksson
- Postnummer & ort
- 35231 VÄXJÖ
- Registrerat namn
- Vxosol ABReg 2016-04-27
- Registrerat namn
- 3PSSolutionsReg 2017-06-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
827 tkr
▲ 65,5 %Årets resultat
120 tkr
▲ 257,2 %Tillgångar
351 tkr
▲ 87,1 %Eget kapital
147 tkr
▲ 432,6 %Soliditet
41,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
217 tkr
▲ 358,4 %Totala skulder
204 tkr
▲ 27,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 826 838 | 499 700 | 526 449 | 355 878 | 323 000 |
| Övriga externa kostnader | 333 430 | 318 598 | 176 288 | 164 166 | - |
| Personalkostnader | 364 750 | 248 194 | 287 499 | 204 579 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 128 658 | −67 092 | 62 662 | −12 057 | - |
| Resultat e. fin. poster | 119 638 | −76 101 | 61 803 | −10 691 | 2 000 |
| Resultat före skatt | 119 638 | −76 101 | 61 803 | −10 691 | - |
| Årets resultat | 119 638 | −76 101 | 61 803 | −10 691 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 351 467 | 187 836 | 268 018 | 98 737 | - |
| Kassa & bank | 216 507 | 47 230 | 104 607 | 20 862 | - |
| Summa tillgångar | 351 467 | 187 836 | 268 018 | 98 737 | - |
| Eget kapital | 147 293 | 27 655 | 103 756 | 41 953 | - |
| Långfristiga skulder | 89 000 | 89 000 | 89 000 | 0 | - |
| Kortfristiga skulder | 115 174 | 71 181 | 75 262 | 56 784 | - |
| Soliditet (%) | 41,9 % | 14,7 % | 38,7 % | 42,5 % | 47,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 65,5 % jämfört med 2024, till 827 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 120 tkr, en nettomarginal på 14,5 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 41,9 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 52 % av bolagen med samma huvudbransch, yrkesförarutbildning m.m. (SNI 85324). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+65,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+26,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
81,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,05
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
827 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-06
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Växjö
Andra registrerade bolag med säte i Växjö.
- 1:st Promotion Profil och Presentreklam i Växjö ABAB
- 111 Solutions ABAB
- 140630 & BEZZ INVEST ABAB
- 1453 Holding ABAB
- 1927 Holding ABAB
- 1927 Real Estate ABAB
- 1UP Media ABAB
- 2 Boys racing ABAB