Aktivt företag
WaalerPersson bostäder AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-03
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom, uthyrning utav bostäder och lokaler. Även korttids uthyrning.
- Registrerat
- 23 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 55900 Annan logiverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- lägerholmsvägen 9
- Postnummer & ort
- 29435 SÖLVESBORG
- Registrerat namn
- WaalerPersson bostäder ABReg 2021-11-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
940 tkr
▲ 91,0 %Årets resultat
114 tkr
▲ 158,4 %Tillgångar
13,1 mkr
▲ 11,6 %Eget kapital
289 tkr
▲ 65,0 %Soliditet
2,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
290 tkr
▲ 143,1 %Totala skulder
12,8 mkr
▲ 10,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 940 418 | 492 373 | 459 109 | 302 229 |
| Övriga externa kostnader | 345 454 | 173 175 | 158 405 | 91 995 |
| Personalkostnader | - | 0 | 14 688 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 455 981 | 237 942 | 223 925 | 166 694 |
| Resultat e. fin. poster | 143 474 | 51 761 | 75 657 | 29 777 |
| Resultat före skatt | 143 474 | 51 761 | 75 657 | 29 777 |
| Årets resultat | 113 866 | 44 072 | 76 403 | 29 777 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 12 790 720 | 11 634 442 | 6 912 373 | 6 935 464 |
| Omsättningstillgångar | 337 841 | 132 147 | 131 883 | 129 672 |
| Kassa & bank | 290 464 | 119 477 | 131 883 | 125 678 |
| Summa tillgångar | 13 128 561 | 11 766 589 | 7 044 256 | 7 065 136 |
| Eget kapital | 289 118 | 175 252 | 131 180 | 54 777 |
| Långfristiga skulder | 12 359 561 | 11 210 031 | 6 680 327 | 6 805 307 |
| Kortfristiga skulder | 479 882 | 381 306 | 232 749 | 205 052 |
| Soliditet (%) | 2,2 % | 1,5 % | 1,9 % | 0,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 459 tkr (2023) till 940 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 114 tkr, en nettomarginal på 12,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 2,2 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,70).
- Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, annan logiverksamhet (SNI 55900). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
48,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+91,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+43,1 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
39,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,70
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sölvesborg
Andra registrerade bolag med säte i Sölvesborg.
- 4hearts ABAB
- 4hearts behandling ABAB
- 7 Out Media ABAB
- A K Ekbergs Åkeri ABAB
- A-Bygg i Sölvesborg ABAB
- A. Kämpe Holding ABAB
- A.M.K. Fastighets ABAB
- A&C Coaching Sverige ABAB