Waern Production Stockholm AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom videoproduktion och IT och webbproduktion. Bolaget skall även bedriva PR- och reklamverksamhet, produktions- och konsultationsverksamhet inom musik, underhållning och evenemang, bokning och förmedling av artister. Bolaget kan även bedriva verksamhet inom styling och inredning av kontorslokaler.
- Registrerat
- 20 juni 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fasanvägen 3
- Postnummer & ort
- 17834 EKERÖ
- Registrerat namn
- Waern Production Stockholm ABReg 2015-05-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 892 897 | 4 391 250 | 6 000 719 | 1 918 000 | 3 084 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 163 350 | 2 367 280 | 1 631 980 | - | - |
| Personalkostnader | 2 154 563 | 1 854 278 | 2 034 317 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 570 584 | 147 783 | 925 256 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 569 214 | 146 637 | 927 121 | −188 000 | 470 000 |
| Resultat före skatt | 569 214 | 146 637 | 692 051 | - | - |
| Årets resultat | 443 567 | 108 136 | 546 778 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 8 654 | 13 054 | 34 963 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 432 091 | 1 369 346 | 2 163 335 | - | - |
| Kassa & bank | 517 986 | 274 938 | 1 556 171 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 440 745 | 1 382 400 | 2 198 298 | - | - |
| Eget kapital | 690 550 | 446 983 | 838 847 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 445 125 | 630 347 | 1 054 381 | - | - |
| Soliditet (%) | 64,7 % | 49,9 % | 49,2 % | 25,2 % | 65,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 11,4 % jämfört med 2024, till 4,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 444 tkr, en nettomarginal på 9,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 64,7 % vid årets slut, upp från 25,2 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ekerö
Andra registrerade bolag med säte i Ekerö.
- 1977 ABAB
- 19sjuttifem Konsult ABAB
- 20nollsju ABAB
- 32 Holding AktiebolagAB
- 360 Projekt Holding ABAB
- 3R K Rask ABAB
- 3T Consulting ABAB
- 4reconciliation ABAB