Aktivt företag
Wallins Bageri i Stockholm AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-29
Aktiebolaget ska bedriva bageri- och cafeverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 januari 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 10710 Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ringvägen 109 C
- Postnummer & ort
- 11860 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Wallins Bageri i Stockholm ABReg 2013-07-05
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
10.7 mkr
▲ 0.5%Årets resultat
298 tkr
▲ 176.7%Tillgångar
2.5 mkr
▲ 27.4%Eget kapital
718 tkr
▲ 70.8%Soliditet
28.7%
Eget kapital / tillgångar
Anställda
15
Medelantal
Kassa & bank
1.5 mkr
▲ 69.4%Totala skulder
871.7 mdkr
▲ 0.0%| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 706 745 | 10 658 184 | 10 656 038 | 9 158 561 | 9 133 623 |
| Övriga externa kostnader | 1 865 154 | 1 849 529 | - | 1 485 204 | 1 469 378 |
| Personalkostnader | 5 475 747 | 5 811 988 | - | 5 224 017 | 4 888 932 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 285 230 | −416 328 | - | −211 340 | 562 814 |
| Resultat e. fin. poster | 297 793 | −388 071 | −295 218 | −211 440 | 561 813 |
| Resultat före skatt | 297 793 | −388 071 | - | −211 440 | 561 813 |
| Årets resultat | 297 793 | −388 071 | - | −211 440 | 561 813 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 366 102 | 479 378 | - | 1 341 736 | 1 891 865 |
| Omsättningstillgångar | 2 136 484 | 1 484 986 | - | 2 633 034 | 2 088 815 |
| Kassa & bank | 1 486 550 | 877 380 | - | 2 311 110 | 1 813 661 |
| Summa tillgångar | 2 502 586 | 1 964 364 | - | 3 974 770 | 3 980 680 |
| Eget kapital | 718 339 | 420 546 | - | 403 835 | 615 275 |
| Långfristiga skulder | 87 170 | 87 170 | - | 2 228 611 | 2 228 611 |
| Kortfristiga skulder | 1 697 077 | 1 456 648 | - | 1 342 324 | 1 136 794 |
| Soliditet (%) | 28.7% | 21.4% | 3.0% | 10.2% | 15.5% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-03
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning — period t.o.m. 2025-12-31
Registrerad: 2026-05-07
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2024-12-31
Registrerad: 2025-05-07
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2023-12-31
Registrerad: 2024-05-27
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2022-12-31
Registrerad: 2023-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2021-12-31
Registrerad: 2022-06-15
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2020-12-31
Registrerad: 2021-07-26
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "Wallins Bageri i Stockholm AB".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB