Aktivt företag
Wallride Sweden AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-10
Bolaget ska bedriva verksamhet inom sport, motion och träning inomhus samt caféverksamhet.
- Registrerat
- 30 april 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93199 Annan sportverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 47711 Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Telestadsgatan 10
- Postnummer & ort
- 35235 VÄXJÖ
- Registrerat namn
- Wallride Sweden ABReg 2021-04-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,6 mkr
▲ 15,2 %Årets resultat
-683 kr
▼ 100,2 %Tillgångar
3,2 mkr
▼ 7,1 %Eget kapital
761 tkr
▼ 0,1 %Soliditet
24,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
202 tkr
▼ 28,4 %Totala skulder
2,4 mkr
▼ 9,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 557 570 | 3 956 366 | 3 215 974 | 661 440 |
| Övriga externa kostnader | 1 963 973 | 1 876 215 | 2 039 039 | 610 388 |
| Personalkostnader | 577 099 | 424 044 | 373 544 | 152 494 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 123 873 | 457 323 | 186 867 | −381 515 |
| Resultat e. fin. poster | −683 | 303 951 | 71 509 | −413 506 |
| Resultat före skatt | −683 | 303 951 | 71 509 | −413 506 |
| Årets resultat | −683 | 303 951 | 71 509 | −413 506 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 376 008 | 2 528 509 | 2 681 010 | 2 833 510 |
| Omsättningstillgångar | 784 848 | 875 335 | 785 591 | 957 215 |
| Kassa & bank | 202 468 | 282 887 | 14 892 | 421 162 |
| Summa tillgångar | 3 160 856 | 3 403 844 | 3 466 601 | 3 790 725 |
| Eget kapital | 761 271 | 761 954 | 458 003 | 386 494 |
| Långfristiga skulder | 1 208 298 | 1 718 860 | 2 484 649 | 2 850 000 |
| Kortfristiga skulder | 1 191 287 | 923 030 | 523 949 | 554 231 |
| Soliditet (%) | 24,1 % | 22,4 % | 13,0 % | 10,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 3,2 mkr (2022) till 4,6 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 683 kr, en nettomarginal på −0,0 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 24,1 % vid årets slut, upp från 10,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,66).
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, annan sportverksamhet (SNI 93199). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+15,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+19,0 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
−0,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,66
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,3 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-14
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Växjö
Andra registrerade bolag med säte i Växjö.
- 1:st Promotion Profil och Presentreklam i Växjö ABAB
- 111 Solutions ABAB
- 140630 & BEZZ INVEST ABAB
- 1453 Holding ABAB
- 1927 Holding ABAB
- 1927 Real Estate ABAB
- 1UP Media ABAB
- 2 Boys racing ABAB