Aktivt företag

Wallsin Entreprenad AB

AB Org.nr 5563107977
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva grävnings- schaktnings samt snickeriverksamhet samt även markarbeten och försäljning av byggmaterial.

Registrerat
9 november 1987
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43120 Mark- och grundarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Reklamspärr
Ja, företaget har avböjt reklam
Gatuadress
Bratteliden 7
Postnummer & ort
42372 SÄVE
Registrerat namn
Wallsin Entreprenad ABReg 2004-09-16

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
2,6 mkr
▲ 36,0 %
Årets resultat
595 kr
▼ 6,2 %
Tillgångar
2,6 mkr
▲ 23,5 %
Eget kapital
204 tkr
▲ 0,3 %
Soliditet
19,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
885 tkr
▲ 129,1 %
Totala skulder
2,0 mkr
▲ 8,5 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 555 249 1 879 020 2 191 875 2 419 150 2 637 285
Övriga externa kostnader 847 985 682 978 703 440 - -
Personalkostnader 1 430 666 1 239 699 1 228 691 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 390 658 −126 084 130 578 - -
Resultat e. fin. poster 335 844 −190 366 46 259 24 709 229 477
Resultat före skatt 844 634 1 259 - -
Årets resultat 595 634 1 259 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 1 578 026 1 201 790 1 363 444 - -
Omsättningstillgångar 1 018 954 900 590 986 746 - -
Kassa & bank 884 517 386 154 687 672 - -
Summa tillgångar 2 596 980 2 102 380 2 350 190 2 518 800 2 478 445
Eget kapital 203 938 203 343 202 709 - -
Långfristiga skulder 285 600 - - - -
Kortfristiga skulder 1 734 317 1 860 912 1 918 356 - -
Soliditet (%) 19,3 % 11,1 % 16,4 % 13,8 % 20,8 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen ökade med 36,0 % jämfört med 2025, till 2,6 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 595 kr, en nettomarginal på 0,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 19,3 % vid årets slut, upp från 13,8 % (2023).
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,59).
  • Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+36,0 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−0,8 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
0,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,59
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Wallsin Entreprenad AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-09-23 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-09-09 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-11 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-10 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-09-15 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Säve

Andra registrerade bolag med säte i Säve.

Alla företag i Säve →