Aktivt företag
Wallstens Plåt- & Industrimålning Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall bedriva målningsarbeten, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 oktober 1983
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43310 Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kämpagränden 2
- Postnummer & ort
- 22476 LUND
- Registrerat namn
- Wallstens Plåt- & Industrimålning AktiebolagReg 1983-10-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,1 mkr
▲ 20,7 %Årets resultat
105 tkr
▲ 130,9 %Tillgångar
1,0 mkr
▼ 6,1 %Eget kapital
228 tkr
▲ 85,5 %Soliditet
22,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
189 tkr
▼ 43,3 %Totala skulder
798 tkr
▼ 17,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 116 592 | 2 581 524 | 4 588 009 | 4 692 571 | 4 473 248 |
| Övriga externa kostnader | 840 542 | 823 448 | 1 175 123 | 1 023 890 | 761 298 |
| Personalkostnader | 1 632 576 | 1 351 573 | 1 933 246 | 2 067 238 | 1 950 993 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 131 908 | −292 627 | −586 953 | −28 415 | 196 344 |
| Resultat e. fin. poster | 104 983 | −340 001 | −593 935 | −33 823 | 191 230 |
| Resultat före skatt | 104 983 | −340 001 | −593 935 | −33 823 | 191 230 |
| Årets resultat | 104 983 | −340 001 | −593 935 | −38 987 | 181 446 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 15 000 | 27 129 | 41 239 | 70 349 | 101 333 |
| Omsättningstillgångar | 1 010 530 | 1 065 362 | 474 936 | 1 263 617 | 1 416 199 |
| Kassa & bank | 188 682 | 332 592 | 989 | 963 502 | 710 028 |
| Summa tillgångar | 1 025 530 | 1 092 491 | 516 175 | 1 333 966 | 1 517 532 |
| Eget kapital | 227 758 | 122 775 | −87 224 | 656 711 | 795 698 |
| Långfristiga skulder | 78 754 | 242 931 | 89 719 | 61 732 | 84 254 |
| Kortfristiga skulder | 719 018 | 726 785 | 513 680 | 615 523 | 637 580 |
| Soliditet (%) | 22,0 % | 11,0 % | -17,0 % | 49,0 % | 52,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 20,7 % jämfört med 2024, till 3,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 105 tkr, en nettomarginal på 3,4 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 22,0 % vid årets slut, ned från 49,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 58 % av bolagen med samma huvudbransch, puts-, fasad- och stuckatörsarbeten (SNI 43310). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+20,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−8,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
46,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,41
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Wallstens Plåt- & Industrimålning Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-10-31)
Registrerad: 2026-04-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-10-31)
Registrerad: 2025-05-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-10-31)
Registrerad: 2024-02-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-10-31)
Registrerad: 2023-04-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lund
Andra registrerade bolag med säte i Lund.
- & Beyond Consulting ABAB
- 011CE SWEDEN ABAB
- 0303 Consulting ABAB
- 101 Watts ABAB
- 1013 ABAB
- 102ans Gds ABAB
- 1337 Stockholm ABAB
- 1337Works ABAB