Aktivt företag
WCT Verktyg Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva handel med verktyg, maskiner och övriga verkstadsförnödenheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 juli 1984
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46620 Partihandel med verktygsmaskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 46841 Partihandel med järnhandelsvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gjuterigatan 24
- Postnummer & ort
- 65221 KARLSTAD
- Registrerat namn
- WCT Verktyg AktiebolagReg 1996-08-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
27,2 mkr
▲ 2,2 %Årets resultat
510 tkr
▲ 1240,2 %Tillgångar
7,8 mkr
▲ 2,3 %Eget kapital
2,8 mkr
▲ 22,5 %Soliditet
50,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
788 tkr
▲ 18,8 %Totala skulder
3,6 mkr
▼ 11,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 27 164 417 | 26 580 845 | 25 278 000 | 22 329 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 238 845 | 2 001 990 | - | - |
| Personalkostnader | 4 752 898 | 4 459 798 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 813 785 | 85 394 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 853 651 | 80 402 | 1 485 000 | 1 535 000 |
| Resultat före skatt | 745 948 | 79 452 | - | - |
| Årets resultat | 510 241 | 38 071 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 7 783 292 | 7 609 894 | - | - |
| Kassa & bank | 788 272 | 663 312 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 783 292 | 7 609 894 | - | - |
| Eget kapital | 2 782 891 | 2 272 649 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 597 698 | 4 042 245 | - | - |
| Soliditet (%) | 50,1 % | 43,4 % | 56,1 % | 54,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 22,3 mkr (2021) till 27,2 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 510 tkr, en nettomarginal på 1,9 %.
- Soliditeten var 50,1 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med verktygsmaskiner (SNI 46620). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+6,8 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
18,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,16
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
5,4 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Karlstad
Andra registrerade bolag med säte i Karlstad.
- & Stenberg kommunikation ABAB
- 10:e ABAB
- 1209 ABAB
- 1234 Shopping ABAB
- 1st Modern ABAB
- 2 Bernhardsson ABAB
- 2c8 Business Solutions ABAB
- 2M Ventilation ABAB