Aktivt företag
We Optics Lerum AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel med kikare och kikarsikten samt agenturverksamhet avseende konsumentinriktade artiklar såsom kikare och kikarsikten samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 januari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46434 Partihandel med fotografiska och optiska produkter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Svetsarevägen 9
- C/o
- WE Optics Lerum AB
- Postnummer & ort
- 44361 STENKULLEN
- Registrerat namn
- We Optics Lerum ABReg 2023-02-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,5 mkr
▲ 601,1 %Årets resultat
-1,4 mkr
▲ 50,7 %Tillgångar
6,0 mkr
▼ 5,2 %Eget kapital
628 tkr
▼ 45,2 %Soliditet
10,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
296 tkr
▼ 17,8 %Totala skulder
5,4 mkr
▲ 3,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 4 532 096 | 646 449 |
| Övriga externa kostnader | 1 967 151 | 2 750 678 |
| Personalkostnader | 945 674 | 13 934 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | −1 431 511 | −2 902 361 |
| Resultat e. fin. poster | −1 429 764 | −2 902 265 |
| Resultat före skatt | −1 429 764 | −2 902 265 |
| Årets resultat | −1 429 764 | −2 902 265 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 31 500 | 31 500 |
| Omsättningstillgångar | 5 959 353 | 6 290 593 |
| Kassa & bank | 296 025 | 359 987 |
| Summa tillgångar | 5 990 853 | 6 322 093 |
| Eget kapital | 627 971 | 1 145 235 |
| Långfristiga skulder | 3 500 000 | 4 512 500 |
| Kortfristiga skulder | 1 862 882 | 664 358 |
| Soliditet (%) | 10,5 % | 18,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 601,1 % jämfört med 2023, till 4,5 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 1,4 mkr, en nettomarginal på −31,5 %.
- Soliditeten var 10,5 % vid årets slut, ned från 18,1 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med fotografiska och optiska produkter (SNI 46434). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−31,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−31,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+601,1 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
−227,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,20
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,5 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stenkullen
Andra registrerade bolag med säte i Stenkullen.
- AB Berget 1:67AB
- AB StålbrödernaAB
- AB SWEDEC AUTOMATIONAB
- AB Vägg & Taksystem i GöteborgAB
- AB Vägg & Taksystem i Göteborg HoldingAB
- Abenius Consulting ABAB
- Abenius Holding ABAB
- Advokatfirman Hillefors Hagberg ABAB