Webworks Sverige AB
Översikt
Bolaget ska bedriva projektarbete och konsultationer inom applikationer, mjukvaruprogrammering, programmering och annat arbete inom databranschen som har med applikationer och mjukvaruhantering samt programmering att göra. Vidare skall bolaget också idka förmedling av uppdrag inom dessa områden samt bedriva utbildning inom dessa områden jämte därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 december 1999
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Mellangatan 84
- Postnummer & ort
- 26161 LANDSKRONA
- Registrerat namn
- Webworks Sverige ABReg 2002-11-26
- Registrerat namn
- Webworks BritainReg 2007-06-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 912 000 | 1 022 398 | 1 031 197 | 1 029 201 | 1 192 499 |
| Övriga externa kostnader | 172 634 | 135 397 | 189 834 | - | - |
| Personalkostnader | 2 164 066 | 1 228 767 | 977 760 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 427 889 | −318 097 | −109 615 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −876 967 | −305 641 | 401 205 | −587 672 | 6 778 896 |
| Resultat före skatt | −876 967 | −305 641 | 401 205 | - | - |
| Årets resultat | −876 967 | −305 641 | 308 697 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 368 945 | 403 125 | 403 125 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 942 411 | 3 139 454 | 3 568 117 | - | - |
| Kassa & bank | 1 618 756 | 2 113 355 | 2 632 106 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 311 356 | 3 542 579 | 3 971 242 | - | - |
| Eget kapital | 561 061 | 2 475 428 | 3 401 068 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 750 295 | 1 067 151 | 570 174 | - | - |
| Soliditet (%) | 24,3 % | 69,9 % | 85,6 % | 82,0 % | 29,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,0 mkr (2023) till 912 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 877 tkr, en nettomarginal på −96,2 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 24,3 % vid årets slut, ned från 82,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 43 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Landskrona
Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.
- 1413 Bryggkultur ABAB
- 2 Touch Beauty Lounge ABAB
- 24 Wash ABAB
- 261 Consulting ABAB
- 261 Ekonomi ABAB
- 261 Invest ABAB
- 261 Solutions ABAB
- 2Boman ABAB