Aktivt företag
Weide Coaching & Consulting AB
Översikt
Bolagets verksamhet är konsulttjänster inom coaching, ledarskapsutveckling, energimanagement, projektledning samt elkraft.
- Registrerat
- 4 december 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71123 Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kinells väg 4
- Postnummer & ort
- 23642 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- Weide Coaching & Consulting ABReg 2018-12-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,6 mkr
▲ 6,8 %Årets resultat
406 tkr
▼ 7,6 %Tillgångar
1,4 mkr
▼ 11,6 %Eget kapital
683 tkr
▲ 12,5 %Soliditet
68,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
439 tkr
▼ 36,4 %Totala skulder
367 tkr
▼ 41,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 614 110 | 3 384 105 | 3 006 961 | 2 587 754 | 2 452 224 |
| Övriga externa kostnader | 566 581 | 582 836 | 517 202 | - | - |
| Personalkostnader | 2 341 114 | 2 131 957 | 1 881 439 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 534 964 | 569 371 | 527 840 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 534 863 | 569 059 | 527 873 | 648 153 | 69 820 |
| Resultat före skatt | 534 863 | 569 059 | 384 898 | - | - |
| Årets resultat | 406 076 | 439 685 | 296 541 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 422 421 | 376 564 | 435 707 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 951 733 | 1 177 368 | 1 067 943 | - | - |
| Kassa & bank | 438 898 | 690 175 | 359 284 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 374 154 | 1 553 932 | 1 503 650 | - | - |
| Eget kapital | 683 096 | 607 020 | 467 334 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 366 831 | 622 685 | 712 089 | - | - |
| Soliditet (%) | 68,4 % | 55,6 % | 48,2 % | 43,8 % | 18,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 6 år i rad, från 790 tkr (2019) till 3,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 406 tkr, en nettomarginal på 11,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 68,4 % vid årets slut, upp från 43,8 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom elteknik (SNI 71123). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+10,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
59,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,59
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB