Aktivt företag
Wejde Lantbruk AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Bolaget skall bedriva växtodling, uppfödning av fjärderfä, kapitalförvaltning samt annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 december 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01134 Odling av grönsaker (köksväxter) i växthus
- Bransch (SNI)
- SNI 01472 Uppfödning av fjäderfä, ej äggproduktion
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hogrän Gervalds 301
- Postnummer & ort
- 62196 VISBY
- Registrerat namn
- Wejde Lantbruk ABReg 2016-01-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,8 mkr
▼ 1,4 %Årets resultat
464 tkr
▲ 27,3 %Tillgångar
5,5 mkr
▼ 0,5 %Eget kapital
3,0 mkr
▼ 15,3 %Soliditet
86,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
613 tkr
▲ 57,3 %Totala skulder
312 tkr
▼ 34,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 838 935 | 2 878 144 | 2 311 461 | 2 217 000 | 2 565 000 |
| Övriga externa kostnader | 892 706 | 1 003 602 | 920 632 | - | - |
| Personalkostnader | 404 727 | 635 214 | 586 119 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 102 973 | 315 766 | 279 775 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 225 861 | 431 624 | 377 087 | 682 000 | 764 000 |
| Resultat före skatt | 554 717 | 431 624 | 377 087 | - | - |
| Årets resultat | 463 686 | 364 234 | 317 045 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 339 741 | 3 699 735 | 3 632 317 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 158 310 | 1 828 546 | 1 929 980 | - | - |
| Kassa & bank | 613 167 | 389 905 | 297 290 | - | - |
| Summa tillgångar | 5 498 051 | 5 528 281 | 5 562 297 | - | - |
| Eget kapital | 2 958 664 | 3 494 979 | 3 130 744 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 311 960 | 477 019 | 875 270 | - | - |
| Soliditet (%) | 86,0 % | 85,6 % | 78,5 % | 72,5 % | 73,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 1,4 % jämfört med 2024, till 2,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 464 tkr, en nettomarginal på 16,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 86,0 % vid årets slut, upp från 72,5 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, odling av grönsaker (köksväxter) i växthus (SNI 01134). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
38,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−1,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
15,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,92
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Visby
Andra registrerade bolag med säte i Visby.
- 11 Hyvlar ABAB
- 1Nurse Gotland ABAB
- 2 Stenhuggare ABAB
- 3i Hörn ABAB
- 4 Stansar ABAB
- 4.0 Life ABAB
- 514 ABAB
- 7716 ABAB