Aktivt företag

Wellcos Sweden AB

AB Org.nr 5592888159
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-17

Bolaget skall marknadsföra och installera utrustningar inom forskning och tillverkning av sekundära batterier och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
9 december 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 33200 Installation av industrimaskiner och -utrustning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Forsvägen 29
C/o
c/o Didi Shin
Postnummer & ort
18742 TÄBY
Registrerat namn
Wellcos Sweden ABReg 2021-03-08

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
10,9 mkr
▲ 2,6 %
Årets resultat
120 tkr
▲ 171,3 %
Tillgångar
3,9 mkr
▲ 9,0 %
Eget kapital
715 tkr
▲ 20,2 %
Soliditet
18,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
23
Medelantal
Kassa & bank
3,1 mkr
▲ 26,1 %
Totala skulder
3,2 mkr
▲ 6,7 %
Nyckeltal 2024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 10 891 774 10 617 354 28 248 739 6 525 950
Övriga externa kostnader 540 663 556 904 1 030 931 668 884
Personalkostnader 10 057 354 10 384 587 13 396 446 5 148 034
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 46 475 −435 845 982 623 207 678
Resultat e. fin. poster 120 202 −419 243 982 742 207 474
Resultat före skatt 120 202 −168 503 732 002 207 474
Årets resultat 120 202 −168 503 577 045 161 726
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - -
Omsättningstillgångar 3 871 226 3 552 794 4 726 104 3 120 745
Kassa & bank 3 059 941 2 426 068 2 801 612 2 923 161
Summa tillgångar 3 871 226 3 552 794 4 726 104 3 120 745
Eget kapital 715 470 595 268 763 771 186 726
Långfristiga skulder 1 810 599 1 709 912 2 573 010 2 573 010
Kortfristiga skulder 1 345 157 1 247 614 1 138 583 361 009
Soliditet (%) 18,5 % 16,8 % 20,4 % 6,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 2,6 % jämfört med 2023, till 10,9 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 120 tkr, en nettomarginal på 1,1 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 18,5 % vid årets slut, upp från 6,0 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, installation av industrimaskiner och -utrustning (SNI 33200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+18,6 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
16,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,88
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
474 tkr
23 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Wellcos Sweden AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-23

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-24 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-24 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-23 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Täby

Andra registrerade bolag med säte i Täby.

Alla företag i Täby →