Aktivt företag

Wenander Workshop AB

AB Org.nr 5593113540
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-15

Bolaget kommer bedriva verksamhet inom tillverkning och försäljning av trähantverk och smycken.

Registrerat
12 april 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 16281 Övrig trävarutillverkning
Bransch (SNI)
SNI 47123 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
Bransch (SNI)
SNI 23410 Tillverkning av keramiska hushålls- och prydnadsartiklar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Hammarsmedsgatan 34
Postnummer & ort
41574 GÖTEBORG
Registrerat namn
Wenander Workshop ABReg 2021-04-12

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
7,1 mkr
▲ 54,2 %
Årets resultat
1,5 mkr
▲ 116,1 %
Tillgångar
3,1 mkr
▲ 70,7 %
Eget kapital
1,9 mkr
▲ 109,9 %
Soliditet
61,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
753 tkr
▼ 55,9 %
Totala skulder
1,2 mkr
▲ 31,7 %
Nyckeltal 202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 7 086 668 4 595 190 2 340 330
Övriga externa kostnader 1 416 711 1 038 089 497 219
Personalkostnader 1 941 655 1 599 362 1 113 904
Avskrivningar - - -
Rörelseresultat 1 936 411 897 338 228 810
Resultat e. fin. poster 1 928 398 893 530 228 069
Resultat före skatt 1 928 398 893 530 228 069
Årets resultat 1 527 996 707 226 180 828
Balansräkning
Anläggningstillgångar 1 888 995 56 035 38 667
Omsättningstillgångar 1 237 686 1 775 988 710 838
Kassa & bank 752 661 1 707 385 646 223
Summa tillgångar 3 126 681 1 832 023 749 505
Eget kapital 1 916 049 913 054 205 828
Långfristiga skulder 89 090 163 905 148 348
Kortfristiga skulder 1 121 542 755 064 395 329
Soliditet (%) 61,0 % 49,8 % 27,5 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,3 mkr (2022) till 7,1 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 1,5 mkr, en nettomarginal på 21,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 61,0 % vid årets slut, upp från 27,5 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 86 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig trävarutillverkning (SNI 16281). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
27,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
21,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+54,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+74,0 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
79,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,10
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
6 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Wenander Workshop AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-20

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-12-02 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-06 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-10-24 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Göteborg

Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.

Alla företag i Göteborg →