Aktivt företag

Wengelins Entreprenad AB

AB Org.nr 5566105515
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall utföra entreprenadtjänster inom gräv- och markarbeten, uthyrning av personal inom gräv- och markarbeten, utföra försäljning-, reparationer-, konsultationer samt utbildning kring bilar och entreprenadmaskiner och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
3 maj 2001
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43120 Mark- och grundarbeten
Bransch (SNI)
SNI 33120 Reparation och underhåll av maskiner
Bransch (SNI)
SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Bältarbo 210
Postnummer & ort
77690 HEDEMORA
Registrerat namn
Wengelins Entreprenad ABReg 2023-08-18

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,2 mkr
▼ 0,1 %
Årets resultat
13 tkr
▼ 96,3 %
Tillgångar
762 tkr
▲ 54,2 %
Eget kapital
382 tkr
▲ 3,5 %
Soliditet
52,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
108 tkr
▼ 21,3 %
Totala skulder
360 tkr
▲ 188,2 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 183 122 1 184 832 428 474 610 000 587 000
Övriga externa kostnader 423 326 195 771 202 734 - -
Personalkostnader 639 909 613 722 473 997 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 42 891 357 153 −210 735 - -
Resultat e. fin. poster 32 840 350 234 −212 373 −227 000 −91 000
Resultat före skatt 12 840 350 234 −212 373 - -
Årets resultat 12 840 350 234 −212 373 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 453 511 168 007 163 318 - -
Omsättningstillgångar 308 575 326 198 104 774 - -
Kassa & bank 107 622 136 757 0 - -
Summa tillgångar 762 086 494 205 268 092 - -
Eget kapital 382 155 369 315 19 081 - -
Långfristiga skulder 197 014 28 898 93 900 - -
Kortfristiga skulder 162 917 95 992 155 111 - -
Soliditet (%) 52,0 % 75,0 % 7,0 % 35,0 % 84,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 1,2 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 13 tkr, en nettomarginal på 1,1 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 52,0 % vid årets slut, upp från 35,0 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 36 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+19,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
3,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,89
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Wengelins Entreprenad AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-20 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-14 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-22 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Hedemora

Andra registrerade bolag med säte i Hedemora.

Alla företag i Hedemora →