Aktivt företag
Wernemans Bygg och Snickeri AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-14
Övergripande nybyggnationer, utbyggnationer och renoveringar till såväl företag som privatpersoner samt snickeri av inredning och möbler.
- Registrerat
- 12 april 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68120 Utformning av byggprojekt
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vadarvägen 20
- C/o
- Vadarvägen 20
- Postnummer & ort
- 73142 KÖPING
- Registrerat namn
- Wernemans Bygg och Snickeri ABReg 2021-04-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,6 mkr
▲ 34,6 %Årets resultat
44 tkr
▲ 33,9 %Tillgångar
306 tkr
▼ 24,7 %Eget kapital
180 tkr
▲ 32,6 %Soliditet
76,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
86 tkr
▲ 103,9 %Totala skulder
58 tkr
▼ 73,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 622 447 | 1 205 779 | 2 069 765 | 502 041 |
| Övriga externa kostnader | 327 723 | 201 867 | 165 840 | 114 317 |
| Personalkostnader | 525 709 | 651 767 | 629 964 | 286 656 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 76 441 | 57 190 | 82 648 | 47 311 |
| Resultat e. fin. poster | 76 099 | 57 313 | 82 654 | 47 311 |
| Resultat före skatt | 56 480 | 42 369 | 61 826 | 35 484 |
| Årets resultat | 44 357 | 33 135 | 48 956 | 28 176 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 306 037 | 406 305 | 297 266 | 166 737 |
| Kassa & bank | 86 379 | 42 363 | 202 386 | 89 741 |
| Summa tillgångar | 306 037 | 406 305 | 297 266 | 166 737 |
| Eget kapital | 180 308 | 135 951 | 102 816 | 53 176 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 58 223 | 222 467 | 161 507 | 101 734 |
| Soliditet (%) | 76,4 % | 42,8 % | 43,4 % | 37,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 34,6 % jämfört med 2023, till 1,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 44 tkr, en nettomarginal på 2,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 76,4 % vid årets slut, upp från 37,5 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, utformning av byggprojekt (SNI 68120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+34,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−11,5 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
24,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,26
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-19
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Köping
Andra registrerade bolag med säte i Köping.
- 12an Mack ABAB
- 16.W.O.H World Class Fitness ABAB
- 16WEEKSOFHELL ABAB
- 2Win ABAB
- 4S Transport ABAB
- 6-10 Saga ABAB
- A Hägg ABAB
- A-Invest Swedengriph ABAB