Aktivt företag
Wernestads Hovslageri AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Aktiebolaget ska bedriva hovslageri och smidesverksamhet, och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 februari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01620 Stödverksamhet avseende husdjursskötsel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lillkyrka Värnsta 1
- Postnummer & ort
- 74597 ENKÖPING
- Registrerat namn
- Wernestads Hovslageri ABReg 2023-02-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,6 mkr
▲ 56,8 %Årets resultat
134 tkr
▲ 57,8 %Tillgångar
606 tkr
▼ 2,5 %Eget kapital
243 tkr
▲ 121,8 %Soliditet
40,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
276 tkr
▲ 23,4 %Totala skulder
362 tkr
▼ 29,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 627 247 | 1 037 844 |
| Övriga externa kostnader | 511 474 | 337 652 |
| Personalkostnader | 657 499 | 438 511 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 169 634 | 109 601 |
| Resultat e. fin. poster | 169 560 | 108 144 |
| Resultat före skatt | 169 560 | 108 144 |
| Årets resultat | 133 657 | 84 700 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 605 541 | 620 921 |
| Kassa & bank | 275 522 | 223 359 |
| Summa tillgångar | 605 541 | 620 921 |
| Eget kapital | 243 357 | 109 700 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 362 184 | 511 221 |
| Soliditet (%) | 40,2 % | 17,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 134 tkr, en nettomarginal på 8,2 %.
- Soliditeten var 40,2 % vid årets slut, upp från 17,7 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 82 % av bolagen med samma huvudbransch, stödverksamhet avseende husdjursskötsel (SNI 01620). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,2 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
54,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,67
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Enköping
Andra registrerade bolag med säte i Enköping.
- 10ans byggtjänst ABAB
- 12Konsult ABAB
- 2 Transform ABAB
- 24karat Taxi ABAB
- 36th Gym ABAB
- 3D Solution CM ABAB
- 44 RKN Holding ABAB
- 749 Träning & Nutrition ABAB