Aktivt företag
Wessman Performance AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
IT-konsult med fokus på prestanda
- Registrerat
- 11 november 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62900 Annan it- och dataverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stationsvägen 39
- Postnummer & ort
- 14140 HUDDINGE
- Registrerat namn
- Wessman Performance ABReg 2020-11-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,7 mkr
▲ 1,2 %Årets resultat
441 tkr
▲ 4,7 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 29,0 %Eget kapital
1,0 mkr
▲ 32,0 %Soliditet
88,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
331 tkr
▲ 356,7 %Totala skulder
139 tkr
▲ 10,2 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 747 951 | 1 728 021 | 1 723 624 | 1 709 818 | 1 962 568 |
| Övriga externa kostnader | 224 066 | 171 618 | 202 789 | 170 314 | 158 791 |
| Personalkostnader | 959 816 | 1 010 677 | 1 004 436 | 1 092 561 | 1 236 521 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 555 583 | 537 182 | 507 728 | 438 188 | 564 856 |
| Resultat e. fin. poster | 555 593 | 531 884 | 502 365 | 437 735 | 564 101 |
| Resultat före skatt | 555 593 | 531 884 | 502 365 | 437 735 | 564 101 |
| Årets resultat | 441 144 | 421 225 | 397 748 | 347 505 | 443 384 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 523 368 | 309 130 | 114 890 | 20 650 | 26 410 |
| Omsättningstillgångar | 651 552 | 601 835 | 744 425 | 858 456 | 951 240 |
| Kassa & bank | 331 347 | 72 549 | 517 066 | 581 202 | 607 878 |
| Summa tillgångar | 1 174 920 | 910 965 | 859 315 | 879 106 | 977 650 |
| Eget kapital | 1 036 006 | 784 862 | 663 637 | 515 889 | 468 384 |
| Långfristiga skulder | 8 107 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 130 807 | 126 103 | 195 678 | 363 217 | 509 266 |
| Soliditet (%) | 88,2 % | 86,2 % | 77,2 % | 58,7 % | 47,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,7 mkr (2023) till 1,7 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 441 tkr, en nettomarginal på 25,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 88,2 % vid årets slut, upp från 58,7 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 72 % av bolagen med samma huvudbransch, annan it- och dataverksamhet (SNI 62900). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
31,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
25,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,2 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+0,7 % per år
2023 till 2026
Avkastning på eget kapital
42,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,98
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-01-31)
Registrerad: 2026-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-01-31)
Registrerad: 2025-03-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-01-31)
Registrerad: 2024-04-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-01-31)
Registrerad: 2023-04-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-01-31)
Registrerad: 2022-06-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Huddinge
Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.
- 0708-188209 Plåtslageri ABAB
- 08 Glas i Stockholm ABAB
- 08 Service & Installation ABAB
- 08 Vägmarkering ABAB
- 0to99 Development Sweden ABAB
- 100 procent Projekt Stockholm ABAB
- 102 Sweden ABAB
- 10FOUR Partners ABAB