Aktivt företag

Westbergs Måleri AB

AB Org.nr 5565638755
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall utföra målningsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
28 december 1998
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43341 Måleriarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Gesällvägen 5
Postnummer & ort
89144 ÖRNSKÖLDSVIK
Registrerat namn
Westbergs Måleri ABReg 1998-12-28

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
1,2 mkr
▼ 9,9 %
Årets resultat
9 tkr
▼ 74,3 %
Tillgångar
515 tkr
▲ 12,3 %
Eget kapital
344 tkr
▲ 2,7 %
Soliditet
67,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
185 tkr
▼ 38,7 %
Totala skulder
172 tkr
▲ 38,0 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 199 342 1 330 896 1 952 000 2 387 000 2 431 016
Övriga externa kostnader 350 578 310 846 - - 384 075
Personalkostnader 636 735 730 198 - - 1 329 393
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 11 724 44 555 - - 330 802
Resultat e. fin. poster 12 462 45 697 82 000 159 000 330 611
Resultat före skatt 12 462 45 697 - - 330 611
Årets resultat 9 043 35 247 - - 257 214
Balansräkning
Anläggningstillgångar 17 790 22 654 - - 0
Omsättningstillgångar 497 657 436 519 - - 900 695
Kassa & bank 184 946 301 813 - - 715 580
Summa tillgångar 515 447 459 173 - - 900 695
Eget kapital 343 829 334 786 - - 640 077
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 171 618 124 387 - - 260 618
Soliditet (%) 67,0 % 73,0 % 61,0 % 71,0 % 71,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 2,4 mkr (2020) till 1,2 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 9 tkr, en nettomarginal på 0,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 67,0 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 38 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−9,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−16,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
2,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,90
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Westbergs Måleri AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-22 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-04 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-17 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Örnsköldsvik

Andra registrerade bolag med säte i Örnsköldsvik.

Alla företag i Örnsköldsvik →