Aktivt företag
Westmans Trä & Design AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Bolaget ska bedriva förädling av och handel med trävaror samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 februari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 31009 Tillverkning av andra möbler och madrasser
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- torvmossvägen 6b lgh1004
- Postnummer & ort
- 15594 NYKVARN
- Registrerat namn
- Westmans Trä & Design ABReg 2021-02-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,7 mkr
▲ 5,6 %Årets resultat
109 tkr
▲ 66,9 %Tillgångar
793 tkr
▲ 38,6 %Eget kapital
202 tkr
▲ 117,7 %Soliditet
25,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
187 tkr
▼ 3,9 %Totala skulder
591 tkr
▲ 23,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 679 029 | 1 590 198 | 444 514 | 314 959 |
| Övriga externa kostnader | 343 345 | 360 651 | 182 764 | 207 725 |
| Personalkostnader | 607 739 | 623 971 | 250 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 135 413 | 69 785 | 7 740 | −65 154 |
| Resultat e. fin. poster | 138 509 | 71 118 | 7 576 | −65 154 |
| Resultat före skatt | 138 509 | 71 118 | 7 576 | −65 154 |
| Årets resultat | 109 418 | 65 552 | 7 576 | −65 154 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 447 797 | 296 264 | 158 610 | 139 979 |
| Omsättningstillgångar | 345 188 | 275 741 | 144 538 | 116 376 |
| Kassa & bank | 186 693 | 194 223 | 15 637 | 41 561 |
| Summa tillgångar | 792 985 | 572 005 | 303 148 | 256 355 |
| Eget kapital | 202 392 | 92 974 | 27 422 | 19 846 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 221 524 | 209 442 |
| Kortfristiga skulder | 590 593 | 479 031 | 54 202 | 27 067 |
| Soliditet (%) | 25,5 % | 16,3 % | 9,0 % | 7,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 445 tkr (2023) till 1,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 109 tkr, en nettomarginal på 6,5 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 25,5 % vid årets slut, upp från 7,7 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,58).
- Omsättningen var högre än hos 62 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av andra möbler och madrasser (SNI 31009). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+94,4 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
54,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,58
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-08
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-08-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-09-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-09-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-03-31)
Registrerad: 2022-10-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nykvarn
Andra registrerade bolag med säte i Nykvarn.
- 4D1 ABAB
- 4Science Skandinavien ABAB
- 4TL ABAB
- 550 Mat & Vin ABAB
- A.J. Svetsning ABAB
- AB Hundra GubbarAB
- AB Modins VärmeAB
- AB Pär & MattiasAB