Aktivt företag
Whisky Sweden AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-18
Bedriva marknadsföring, utbildning, event, aktiviteter, researrangemang och dylikt inom whiskyområdet, import och försäljning av alkoholhaltiga drycker, import och försäljning av whisky- och dryckesrelaterade tillbehör, samt därmed förenlig verksamhet. Utöver detta ska bolaget även erbjuda konsult-, drifts- och installationstjänster inom IT, samt försäljning av IT-produkter
- Registrerat
- 15 januari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46440 Partihandel med glas och porslin samt rengöringsmedel
- Bransch (SNI)
- SNI 82300 Arrangemang av kongresser och mässor
- Bransch (SNI)
- SNI 46340 Partihandel med drycker
- Bransch (SNI)
- SNI 46501 Partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustning
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sankt Örjansgatan 1a
- Postnummer & ort
- 72217 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Whisky Sweden ABReg 2021-01-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
324 tkr
▲ 4,2 %Årets resultat
49 tkr
▼ 17,4 %Tillgångar
267 tkr
▲ 16,8 %Eget kapital
196 tkr
▲ 31,3 %Soliditet
73,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
101 tkr
▲ 89,2 %Totala skulder
71 tkr
▼ 10,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 323 559 | 310 483 | 185 538 | 184 801 | 102 043 |
| Övriga externa kostnader | 66 255 | 58 120 | 32 267 | 26 763 | 13 462 |
| Personalkostnader | 7 214 | 10 625 | 7 787 | 4 884 | 1 850 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 61 472 | 75 197 | 32 509 | 30 921 | 17 905 |
| Resultat e. fin. poster | 61 899 | 75 092 | 32 618 | 30 921 | 17 905 |
| Resultat före skatt | 61 899 | 75 092 | 32 618 | 30 921 | 17 905 |
| Årets resultat | 49 216 | 59 602 | 25 899 | 24 552 | 14 218 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 266 743 | 228 467 | 122 483 | 97 148 | 53 171 |
| Kassa & bank | 101 156 | 53 465 | 9 635 | 16 904 | 14 586 |
| Summa tillgångar | 266 743 | 228 467 | 122 483 | 97 148 | 53 171 |
| Eget kapital | 195 989 | 149 271 | 89 669 | 63 770 | 39 218 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 70 754 | 79 196 | 32 814 | 33 378 | 13 953 |
| Soliditet (%) | 73,5 % | 65,3 % | 73,2 % | 65,6 % | 73,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 102 tkr (2021) till 324 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 49 tkr, en nettomarginal på 15,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 73,5 % vid årets slut, upp från 65,6 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med glas och porslin samt rengöringsmedel (SNI 46440). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+33,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
25,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,77
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB