Wicket AB
Översikt
Bolaget skall verka som en förenklad ingång, för konsulter i egen regi, till företag i behov av konsulter inom projektledning, utbildning, process- och produktutveckling, kvalitetsstyrning och kvalitetssäkring, installationssamordning, projektering och byggnation inom medicinteknik, läkemedel och livsmedelsindustri sam därmed förenlig verksamhet. Vid behov kommer bolaget även att på uppdrag av kunder idka försäljning av maskiner, instrument och utrustningar till företag inom läkemedel, livsmedel och medical device kopplat till de företag vi är representerade som konsulter.
- Registrerat
- 31 oktober 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 21200 Tillverkning av läkemedel
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Väderkvarnsgatan 30
- C/o
- Peter Frank
- Postnummer & ort
- 75329 UPPSALA
- Registrerat namn
- Wicket ABReg 2017-10-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 36 248 687 | 25 371 488 | 26 951 612 | 22 072 180 | 17 814 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 056 538 | 1 257 497 | 524 359 | 236 586 | - |
| Personalkostnader | 6 733 | 14 451 | 2 499 | 3 442 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 057 940 | 42 064 | 882 208 | 929 117 | - |
| Resultat e. fin. poster | 860 448 | 47 044 | 876 743 | 913 500 | 669 000 |
| Resultat före skatt | 860 448 | 47 044 | 876 743 | 913 500 | - |
| Årets resultat | 628 952 | 34 664 | 692 268 | 715 567 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 511 710 | 700 010 | 200 010 | 204 600 | - |
| Omsättningstillgångar | 13 934 704 | 10 657 934 | 10 219 594 | 9 043 819 | - |
| Kassa & bank | 3 845 191 | 1 884 260 | 998 095 | 1 674 077 | - |
| Summa tillgångar | 14 446 414 | 11 357 944 | 10 419 604 | 9 248 419 | - |
| Eget kapital | 2 438 042 | 1 809 090 | 1 774 426 | 1 832 159 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 12 008 372 | 9 548 854 | 8 645 178 | 7 416 260 | - |
| Soliditet (%) | 17,0 % | 16,0 % | 17,0 % | 20,0 % | 17,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 42,9 % jämfört med 2024, till 36,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 629 tkr, en nettomarginal på 1,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 17,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB