Wicklunds i Täby AB
Översikt
Bolaget skall utföra tillverkning och försäljning av glasinstrument och glasrelaterade produkter samt bedriva byggnation och reparation av fastigheter och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva ridskola, inackordering av ridhästar, utbildnings-, specialarrangemang- och konferensverksamhet inom ridsport, butik för ridsportartiklar liksom inridning, tillridning, försäljning och uthyrning av hästar, lägerskola, servering och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva handel med och förvaltning av värdepapper.
- Registrerat
- 23 maj 1960
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 88910 Dagbarnvård
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Radarvägen 29
- Postnummer & ort
- 18361 TÄBY
- Registrerat namn
- Wicklunds i Täby ABReg 2007-06-26
- Registrerat namn
- Hagbylund RidskolaReg 2007-06-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 630 250 | 595 395 | 189 667 | - | - |
| Övriga externa kostnader | 74 687 | 31 882 | 12 109 | 1 550 | 7 244 |
| Personalkostnader | 504 254 | 504 596 | 174 381 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 16 716 | 58 917 | 3 177 | −1 550 | −25 099 |
| Resultat e. fin. poster | 21 739 | 67 011 | 4 812 | −1 550 | −25 099 |
| Resultat före skatt | 21 739 | 67 011 | 4 812 | −1 550 | −25 099 |
| Årets resultat | 21 739 | 67 011 | 4 812 | −1 550 | −25 099 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 0 |
| Omsättningstillgångar | 339 349 | 372 302 | 253 395 | 1 805 759 | 1 807 309 |
| Kassa & bank | 257 358 | 254 224 | 226 999 | 1 805 706 | 7 256 |
| Summa tillgångar | 339 349 | 372 302 | 253 395 | 1 805 759 | 1 807 309 |
| Eget kapital | 200 697 | 178 958 | 111 947 | 107 135 | 108 685 |
| Långfristiga skulder | - | - | 0 | 898 624 | 898 624 |
| Kortfristiga skulder | 138 652 | 193 344 | 141 448 | 800 000 | 800 000 |
| Soliditet (%) | 59,1 % | 48,1 % | 44,2 % | 5,9 % | 6,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 190 tkr (2023) till 630 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 22 tkr, en nettomarginal på 3,4 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 59,1 % vid årets slut, upp från 5,9 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 25 % av bolagen med samma huvudbransch, dagbarnvård (SNI 88910). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB
- 11th Hour Consulting ABAB
- 1212 Holding ABAB
- 1416 Fastigheter och konferens ABAB