Aktivt företag
Wiel fleet AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-13
Uthyrning och leasing av fordon och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 april 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 77110 Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 77120 Uthyrning och leasing av lastbilar och andra tunga motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Metallvägen 10
- Postnummer & ort
- 43533 MÖLNLYCKE
- Registrerat namn
- Wiel fleet ABReg 2021-04-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,1 mkr
▼ 20,2 %Årets resultat
83 tkr
▼ 60,7 %Tillgångar
4,5 mkr
▼ 29,0 %Eget kapital
117 tkr
▼ 86,0 %Soliditet
15,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
20 tkr
▲ 976,1 %Totala skulder
3,7 mkr
▼ 19,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 053 998 | 3 824 889 | 3 343 616 | 2 912 001 | 274 001 |
| Övriga externa kostnader | 1 463 990 | 1 667 478 | 1 558 127 | 1 338 458 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −9 253 | 675 513 | 649 856 | 925 738 | - |
| Resultat e. fin. poster | −145 545 | 416 054 | 367 615 | 882 996 | −35 243 |
| Resultat före skatt | 104 455 | 266 054 | 7 615 | 542 996 | - |
| Årets resultat | 82 714 | 210 735 | 5 368 | 541 968 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 850 996 | 5 451 157 | 7 279 081 | 4 813 850 | - |
| Omsättningstillgångar | 685 055 | 933 979 | 128 077 | 792 380 | - |
| Kassa & bank | 19 617 | 1 823 | 58 202 | 17 994 | - |
| Summa tillgångar | 4 536 051 | 6 385 136 | 7 407 158 | 5 606 230 | - |
| Eget kapital | 117 204 | 834 490 | 623 754 | 618 387 | - |
| Långfristiga skulder | 1 301 530 | 2 392 810 | 3 641 626 | 837 248 | - |
| Kortfristiga skulder | 2 367 317 | 2 157 836 | 2 291 778 | 3 360 595 | - |
| Soliditet (%) | 15,7 % | 25,5 % | 17,5 % | 22,2 % | 11,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 20,2 % jämfört med 2024, till 3,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 83 tkr, en nettomarginal på 2,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 15,7 % vid årets slut, ned från 22,2 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,29).
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon (SNI 77110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−20,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+1,6 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
70,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,29
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-17
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Mölnlycke
Andra registrerade bolag med säte i Mölnlycke.
- 4 Photonics ABAB
- 4 SPACI Design ABAB
- 4 Us Design AktiebolagAB
- 4 Walls Design ABAB
- 4Me Design ABAB
- 4NO ABAB
- 4titude ABAB
- 66 products ABAB