Aktivt företag
Wiklunds Kylteknik AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-01
Bolagets verksamhet är att bedriva installation och service på kyl- och frysanläggningar, storköksutrusning, energi, värme och ventilationsanläggningar samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 augusti 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43223 Kyl- och frysinstallationsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Energigatan 5 B
- Postnummer & ort
- 43437 KUNGSBACKA
- Registrerat namn
- Wiklunds Kylteknik ABReg 2021-10-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
6,3 mkr
▼ 0,3 %Årets resultat
813 tkr
▼ 21,6 %Tillgångar
3,6 mkr
▲ 7,7 %Eget kapital
1,8 mkr
▲ 30,1 %Soliditet
73,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
2,1 mkr
▲ 14,0 %Totala skulder
736 tkr
▼ 41,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 6 273 290 | 6 289 788 | 3 147 883 |
| Övriga externa kostnader | 1 082 862 | 772 330 | 483 072 |
| Personalkostnader | 2 185 144 | 1 841 772 | 603 880 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 368 978 | 1 788 463 | 1 172 495 |
| Resultat e. fin. poster | 1 398 753 | 1 753 929 | 1 164 739 |
| Resultat före skatt | 1 036 753 | 1 310 929 | 869 739 |
| Årets resultat | 812 588 | 1 036 713 | 687 273 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 684 238 | 743 852 | 755 573 |
| Omsättningstillgångar | 2 933 478 | 2 616 544 | 1 266 721 |
| Kassa & bank | 2 060 483 | 1 806 976 | 805 154 |
| Summa tillgångar | 3 617 716 | 3 360 396 | 2 022 294 |
| Eget kapital | 1 781 575 | 1 368 986 | 712 273 |
| Långfristiga skulder | 0 | 479 706 | 546 938 |
| Kortfristiga skulder | 736 141 | 773 704 | 468 083 |
| Soliditet (%) | 73,4 % | 58,2 % | 46,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2023, 6,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 813 tkr, en nettomarginal på 13,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 73,4 % vid årets slut, upp från 46,8 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 72 % av bolagen med samma huvudbransch, kyl- och frysinstallationsarbeten (SNI 43223). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+41,2 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
45,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,98
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-01
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-03-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-12-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kungsbacka
Andra registrerade bolag med säte i Kungsbacka.
- 158:ans Fisk ABAB
- 1JOY Fastigheter ABAB
- 2 Matilda & Jonny Städ & Hemservice ABAB
- 2D Technology ABAB
- 2Lift ABAB
- 2X-Communication ABAB
- 3P Functional Kinetics ABAB
- 3R4S Konsult ABAB