Aktivt företag
Wild Delights Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva konsultationsverksamhet och handel inom livsmedelsbranschen samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 januari 1993
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46189 Provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Reklamspärr
- Ja, företaget har avböjt reklam
- Gatuadress
- Kvartettvägen 12
- Postnummer & ort
- 24542 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Wild Delights AktiebolagReg 1995-06-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
250 tkr
▼ 23,3 %Årets resultat
-42 tkr
▼ 259,3 %Tillgångar
373 tkr
▼ 14,2 %Eget kapital
86 tkr
▼ 32,5 %Soliditet
23,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
51 tkr
▼ 42,8 %Totala skulder
286 tkr
▼ 6,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 250 286 | 326 142 | 551 055 | 822 | 864 |
| Övriga externa kostnader | 67 845 | 94 899 | 95 084 | - | - |
| Personalkostnader | 572 | 7 713 | 6 858 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −40 868 | 56 632 | −33 875 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −41 538 | 56 081 | −33 888 | 53 | 130 |
| Resultat före skatt | −41 538 | 26 081 | −33 888 | - | - |
| Årets resultat | −41 538 | 26 081 | −33 888 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 21 | 21 | 21 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 372 582 | 434 258 | 454 289 | - | - |
| Kassa & bank | 50 883 | 88 971 | 1 463 | - | - |
| Summa tillgångar | 372 603 | 434 279 | 454 310 | - | - |
| Eget kapital | 86 267 | 127 805 | 101 724 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 286 336 | 306 474 | 352 586 | - | - |
| Soliditet (%) | 23,2 % | 29,4 % | 30,6 % | 42,0 % | 28,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 551 tkr (2022) till 250 tkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 42 tkr, en nettomarginal på −16,6 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 23,2 % vid årets slut, ned från 42,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 31 % av bolagen med samma huvudbransch, provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon (SNI 46189). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−16,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−16,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−23,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−32,6 % per år
2022 till 2024
Balanslikviditet
1,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-09-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-09-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB