Aktivt företag
Willc AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Bolaget ska bedriva handel med fordon och personlig skyddsutrustning jämte därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 december 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46432 Partihandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Norrbygatan 3
- C/o
- c/o Tony Cederfeldt
- Postnummer & ort
- 70368 ÖREBRO
- Registrerat namn
- Willc ABReg 2016-12-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,5 mkr
▲ 16,0 %Årets resultat
13 tkr
▼ 88,9 %Tillgångar
1,1 mkr
▲ 10,2 %Eget kapital
470 tkr
▲ 2,9 %Soliditet
49,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
476 tkr
▲ 23,1 %Totala skulder
531 tkr
▲ 24,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 477 142 | 2 996 567 | 1 268 149 | 915 554 | 720 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 526 355 | 1 327 249 | 369 951 | 200 844 | - |
| Personalkostnader | 1 295 609 | 1 138 471 | 649 964 | 602 096 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 308 | 235 953 | 47 683 | 51 057 | - |
| Resultat e. fin. poster | 5 474 | 236 295 | 46 844 | 50 790 | 148 000 |
| Resultat före skatt | 25 474 | 166 295 | 46 844 | 50 790 | - |
| Årets resultat | 13 281 | 119 950 | 35 873 | 38 433 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 2 113 | 12 113 | 22 113 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 053 450 | 953 804 | 472 621 | 401 592 | - |
| Kassa & bank | 476 465 | 386 912 | 160 254 | 265 395 | - |
| Summa tillgångar | 1 053 450 | 955 917 | 484 734 | 423 705 | - |
| Eget kapital | 470 421 | 457 140 | 337 190 | 301 317 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 530 793 | 426 541 | 145 307 | 120 152 | - |
| Soliditet (%) | 49,0 % | 54,0 % | 70,0 % | 72,0 % | 63,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 720 tkr (2020) till 3,5 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 13 tkr, en nettomarginal på 0,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 49,0 % vid årets slut, ned från 72,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning (SNI 46432). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+16,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+48,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
2,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,98
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB
- 0x6e ABAB
- 1 Hem Fastigheter ABAB
- 1 Hem Holding ABAB