Aktivt företag
WiMa Invest AB
Översikt
WiMa invest AB ska bedriva konsultverksamhet i byggsektorn inom områdena, besiktning, kalkylering, projektledning.
- Registrerat
- 20 maj 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Huggehusvägen 14
- Postnummer & ort
- 26973 FÖRSLÖV
- Registrerat namn
- WiMa Invest ABReg 2022-05-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,2 mkr
▲ 190,7 %Årets resultat
785 tkr
▲ 1081,1 %Tillgångar
3,3 mkr
▲ 55,0 %Eget kapital
2,4 mkr
▲ 32,0 %Soliditet
83,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,0 mkr
▼ 40,0 %Totala skulder
475 tkr
▲ 118,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 226 797 | 1 110 029 | 965 275 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 040 795 | 376 670 | 484 670 | - |
| Personalkostnader | 695 715 | 637 170 | 175 300 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 318 775 | 96 189 | 305 305 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 319 885 | 111 338 | 2 245 249 | −11 000 |
| Resultat före skatt | 989 885 | 84 338 | 2 171 249 | - |
| Årets resultat | 784 913 | 66 458 | 2 125 359 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 968 850 | 180 000 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 307 309 | 1 933 994 | 2 571 543 | - |
| Kassa & bank | 1 021 092 | 1 700 451 | 2 258 822 | - |
| Summa tillgångar | 3 276 159 | 2 113 994 | 2 571 543 | 55 000 |
| Eget kapital | 2 370 611 | 1 795 698 | 2 139 240 | - |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 32 150 | - |
| Kortfristiga skulder | 474 548 | 217 296 | 326 153 | - |
| Soliditet (%) | 83,0 % | 89,0 % | 85,0 % | 25,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 965 tkr (2023) till 3,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 785 tkr, en nettomarginal på 24,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 83,0 % vid årets slut, upp från 25,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
40,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+190,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+82,8 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
33,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,86
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Förslöv
Andra registrerade bolag med säte i Förslöv.
- A & S Litore ABAB
- A-Plåt i Förslöv ABAB
- Advokataktiebolaget WergensAB
- AEJ Fastighets ABAB
- AGESEE ABAB
- Åkagårdsvägen Invest ABAB
- Albinsson Medicinkonsult ABAB
- AnCaSo Consulting ABAB