Aktivt företag
windQ AB
Översikt
Bolaget skall bedriva teknikkonsultverksamhet inom fordons- och energibranschen samt företagsledningstjänster till mindre och medelstora företag. Dessutom skall bolaget tillhandahålla upp- levelser inom hälsa, friskvård och resor samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 november 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71124 Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Askims Skytteväg 9 B
- Postnummer & ort
- 43651 HOVÅS
- Registrerat namn
- windQ ABReg 2014-11-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
671 tkr
▲ 67140000,0 %Årets resultat
501 tkr
▲ 1233,4 %Tillgångar
744 tkr
▲ 2624,0 %Eget kapital
405 tkr
▲ 7529,9 %Soliditet
54,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
395 tkr
▲ 5292,4 %Totala skulder
339 tkr
▲ 1439,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 671 399 | −1 | −1 | −1 | 5 400 |
| Övriga externa kostnader | 23 329 | 28 299 | 15 158 | - | - |
| Personalkostnader | 33 938 | 15 924 | 0 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 614 132 | −44 224 | −15 159 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 614 134 | −44 216 | −87 398 | −13 468 | 298 566 |
| Resultat före skatt | 614 134 | −44 216 | −87 398 | - | - |
| Årets resultat | 501 139 | −44 216 | −88 003 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 17 447 | 17 447 | 17 447 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 726 885 | 9 878 | 136 860 | - | - |
| Kassa & bank | 394 885 | 7 323 | 134 528 | - | - |
| Summa tillgångar | 744 332 | 27 325 | 154 307 | - | - |
| Eget kapital | 405 453 | 5 314 | 49 530 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 338 879 | 22 011 | 104 777 | - | - |
| Soliditet (%) | 54,5 % | 19,4 % | 32,1 % | 11,9 % | 46,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 501 tkr, en nettomarginal på 74,6 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 54,5 % vid årets slut, upp från 11,9 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 37 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik (SNI 71124). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
91,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
74,6 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
123,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,14
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB