I konkurs

Winsa Måleri AB

AB Org.nr 5590752985
← Tillbaka

Översikt

Föremålet för bolagets verksamhet är måleri samt uthyrning av personal och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
6 september 2016
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43341 Måleriarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Nej
Gatuadress
Sjöstadskajen 1
C/o
B&P Redovisningsbyrå AB
Postnummer & ort
17851 EKERÖ
Registrerat namn
Winsa Måleri ABReg 2016-09-06

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Pågående processKonkurs, inledd 2025-10-24

Ekonomisk översikt

Bokslut 2023
Omsättning
3,6 mkr
▲ 43,9 %
Årets resultat
1,5 mkr
▲ 833,4 %
Tillgångar
2,3 mkr
▲ 488,7 %
Eget kapital
1,5 mkr
▲ 2962,2 %
Soliditet
66,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
284 tkr
▲ 147,3 %
Totala skulder
752 tkr
▲ 125,1 %
Nyckeltal 20232022202120202019
Resultaträkning
Nettoomsättning 3 594 470 2 497 057 2 951 328 1 969 710 3 341 000
Övriga externa kostnader 601 308 618 323 675 737 590 571 -
Personalkostnader 1 009 790 1 465 759 1 275 633 1 327 545 -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 829 646 −183 338 370 982 −296 437 -
Resultat e. fin. poster 1 800 790 −198 246 362 011 −319 476 231 000
Resultat före skatt 1 800 790 −198 246 362 011 −249 476 -
Årets resultat 1 453 909 −198 246 329 729 −249 476 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 98 508 138 316 178 152 -
Omsättningstillgångar 2 254 670 284 484 467 033 163 337 -
Kassa & bank 284 234 114 919 85 586 0 -
Summa tillgångar 2 254 670 382 992 605 349 341 489 -
Eget kapital 1 502 992 49 082 247 328 −82 401 -
Långfristiga skulder 0 193 700 0 171 497 -
Kortfristiga skulder 751 678 140 210 358 021 252 393 -
Soliditet (%) 66,7 % 12,8 % 40,9 % -24,1 % 20,7 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2023
  • Omsättningen ökade med 43,9 % jämfört med 2022, till 3,6 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 1,5 mkr, en nettomarginal på 40,4 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 66,7 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
Rörelsemarginal
50,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
40,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+43,9 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
+1,8 % per år
2019 till 2023
Avkastning på eget kapital
96,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,00
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Winsa Måleri AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-23 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-31 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-01-26 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Ekerö

Andra registrerade bolag med säte i Ekerö.

Alla företag i Ekerö →