Aktivt företag
WM MOBILE AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Företaget ska jobba med mobil bearbetning. Termisk sprutning, mekanisk bearbetning, uthyrning av personal till montage inom verkstadsindustrin.
- Registrerat
- 23 oktober 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 33110 Reparation och underhåll av metallvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Jungmansvägen 8
- C/o
- Jungmansvägen 8
- Postnummer & ort
- 23132 TRELLEBORG
- Registrerat namn
- WM MOBILE ABReg 2015-10-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
90 tkr
▼ 65,8 %Årets resultat
-90 tkr
▼ 281,5 %Tillgångar
124 tkr
▼ 43,9 %Eget kapital
81 tkr
▼ 32,8 %Soliditet
65,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
92 tkr
▼ 43,1 %Totala skulder
43 tkr
▼ 57,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 90 287 | 264 273 | 151 718 | 517 986 | 667 549 |
| Övriga externa kostnader | 180 001 | 210 286 | 172 474 | 130 969 | 625 391 |
| Personalkostnader | 0 | 3 222 | 2 750 | 5 309 | 400 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −89 714 | 49 013 | −38 240 | −4 645 | −11 103 |
| Resultat e. fin. poster | −89 540 | 49 329 | −37 916 | −4 645 | −11 103 |
| Resultat före skatt | −89 540 | 49 329 | −37 916 | −4 645 | −11 103 |
| Årets resultat | −89 540 | 49 329 | −37 916 | −4 645 | −11 103 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 1 807 | 5 543 |
| Omsättningstillgångar | 123 759 | 220 602 | 162 121 | 193 844 | 661 113 |
| Kassa & bank | 91 614 | 160 869 | 116 486 | 158 759 | 97 664 |
| Summa tillgångar | 123 759 | 220 602 | 162 121 | 195 651 | 666 656 |
| Eget kapital | 81 125 | 120 665 | 71 336 | 69 252 | 73 897 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 42 634 | 99 937 | 90 785 | 126 399 | 592 759 |
| Soliditet (%) | 65,6 % | 54,7 % | 44,0 % | 35,4 % | 11,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 65,8 % jämfört med 2024, till 90 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 90 tkr. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 65,6 % vid årets slut, upp från 35,4 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 13 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av metallvaror (SNI 33110). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−65,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−39,4 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
2,90
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2026-02-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2025-01-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2023-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-09-30)
Registrerad: 2022-04-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Trelleborg
Andra registrerade bolag med säte i Trelleborg.
- 2 Torrox ABAB
- 21st Network AktiebolagAB
- 2B Construct Group ABAB
- 2B Enterprises ABAB
- 2B Real Estate ABAB
- 2M Rental ABAB
- 2s conditori i Helsingborg ABAB
- 3 FAS Vind ABAB