Aktivt företag
Wolfert-Fallenius AB
Översikt
Bemanningsbolag av läkartjänster
- Registrerat
- 29 maj 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86211 Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 51830 SANDARED
- Registrerat namn
- Wolfert-Fallenius ABReg 2017-05-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
469 tkr
▼ 48,4 %Årets resultat
170 tkr
▼ 26,1 %Tillgångar
897 tkr
▼ 24,3 %Eget kapital
239 tkr
▼ 13,1 %Soliditet
35,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
119 tkr
▲ 542,7 %Totala skulder
556 tkr
▼ 24,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 468 627 | 908 665 | 233 000 | 328 000 | 456 827 |
| Övriga externa kostnader | 90 511 | 58 484 | - | - | 108 172 |
| Personalkostnader | 69 888 | 331 967 | - | - | 3 009 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 166 594 | 469 022 | - | - | 345 646 |
| Resultat e. fin. poster | 143 215 | 462 853 | 200 000 | 260 000 | 345 477 |
| Resultat före skatt | 214 032 | 289 594 | - | - | 345 477 |
| Årets resultat | 169 909 | 229 972 | - | - | 271 511 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 527 344 | 668 978 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 369 853 | 516 236 | - | - | 438 904 |
| Kassa & bank | 119 160 | 18 541 | - | - | 227 847 |
| Summa tillgångar | 897 197 | 1 185 214 | - | - | 438 904 |
| Eget kapital | 238 569 | 274 660 | - | - | 310 126 |
| Långfristiga skulder | 379 621 | 451 215 | - | - | 445 |
| Kortfristiga skulder | 176 565 | 286 080 | - | - | 128 333 |
| Soliditet (%) | 35,7 % | 34,8 % | 79,4 % | 65,3 % | 70,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 48,4 % jämfört med 2023, till 469 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 170 tkr, en nettomarginal på 36,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 35,7 % vid årets slut, ned från 65,3 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 49 % av bolagen med samma huvudbransch, primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
35,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
36,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−48,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+0,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
71,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
469 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sandared
Andra registrerade bolag med säte i Sandared.
- 25 Studio ABAB
- 2H Tech ABAB
- 4.48 Förvaltning ABAB
- 7H Boende ABAB
- A Evert Holding ABAB
- A Wagiström ABAB
- Ace Equity ABAB
- Aktiebolaget Backabo ByggvarorAB