Aktivt företag
Wool Rebel AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-10
Syr upp kläder och inredning med ullstoppning.
- Registrerat
- 26 september 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 14210 Tillverkning av gång- och ytterkläder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Grangärdevägen 5
- C/o
- C/o Helena Holmquist
- Postnummer & ort
- 16775 BROMMA
- Registrerat namn
- Wool Rebel ABReg 2020-02-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
353 tkr
▼ 31,4 %Årets resultat
-97 tkr
▲ 85,1 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 30,3 %Eget kapital
83 tkr
▼ 53,8 %Soliditet
6,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Totala skulder
1,1 mkr
▲ 50,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 353 171 | 514 456 | 217 739 | 194 426 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 271 223 | 525 527 | 239 005 | 194 628 | 109 335 |
| Personalkostnader | 112 844 | 5 923 | 2 122 | 427 | 3 508 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −69 218 | −608 029 | −344 928 | 26 745 | −366 518 |
| Resultat e. fin. poster | −96 992 | −649 372 | −362 585 | 20 290 | −366 725 |
| Resultat före skatt | −96 992 | −649 372 | −362 585 | 20 290 | −366 725 |
| Årets resultat | −96 992 | −649 372 | −362 585 | 20 290 | −366 725 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 203 762 | 123 414 | 1 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 015 605 | 812 180 | 871 197 | 604 482 | 252 612 |
| Kassa & bank | - | - | 247 232 | 54 765 | 59 873 |
| Summa tillgångar | 1 219 367 | 935 594 | 872 197 | 604 482 | 252 612 |
| Eget kapital | 83 200 | 180 191 | 224 562 | 337 148 | 216 858 |
| Långfristiga skulder | 1 048 144 | 400 000 | 550 000 | 200 000 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 88 023 | 355 403 | 97 635 | 67 334 | 35 754 |
| Soliditet (%) | 6,8 % | - | 25,7 % | 55,8 % | 85,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 31,4 % jämfört med 2024, till 353 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 97 tkr, en nettomarginal på −27,5 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 6,8 % vid årets slut, ned från 55,8 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 31 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av gång- och ytterkläder (SNI 14210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−19,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−27,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−31,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+22,0 % per år
2022 till 2025
Omsättning per anställd
353 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bromma
Andra registrerade bolag med säte i Bromma.
- 110'ans Djurbutik ABAB
- 12ans & Ubonér ABAB
- 1M Etablering ABAB
- 1SQ Development ABAB
- 2 Mether Consulting ABAB
- 2 steg från paradise ABAB
- 2015 NannyCare ABAB
- 28 Consulting ABAB