Aktivt företag
Worn Vintage Lovisa AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Verksamheten ska sälja och köpa begagnade varor inom kläder, skor och accessoarer. Försäljning kommer ske inom och utanför Sverige. Bolaget ska även bedriva handel av kläder, skor och accessoarer från länder inom och utanför Europa. Bolaget kommer att köpa in kläder, skor och accessoarer inom och utanför Europa.
- Registrerat
- 6 juli 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47712 Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Labradorgatan 4
- C/o
- c/o Lovisa Källström
- Postnummer & ort
- 11548 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Worn Vintage Lovisa ABReg 2022-09-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,8 mkr
▼ 28,4 %Årets resultat
-80 tkr
▼ 104,9 %Tillgångar
2,2 mkr
▼ 23,0 %Eget kapital
1,1 mkr
▼ 35,3 %Soliditet
49,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
17 tkr
▼ 98,5 %Totala skulder
1,1 mkr
▲ 133,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 5 794 875 | 8 090 461 |
| Övriga externa kostnader | 2 362 242 | 1 075 656 |
| Personalkostnader | 1 298 652 | 1 312 478 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | −760 783 | 2 734 633 |
| Resultat e. fin. poster | −760 094 | 2 735 217 |
| Resultat före skatt | −80 094 | 2 055 217 |
| Årets resultat | −80 094 | 1 627 374 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 450 000 | 450 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 704 414 | 2 346 979 |
| Kassa & bank | 16 539 | 1 123 398 |
| Summa tillgångar | 2 154 414 | 2 796 979 |
| Eget kapital | 1 068 280 | 1 652 374 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 086 134 | 464 605 |
| Soliditet (%) | 49,6 % | 78,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en förlust på 80 tkr, en nettomarginal på −1,4 %.
- Soliditeten var 49,6 % vid årets slut, ned från 78,4 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med kläder (SNI 47712). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−13,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,4 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
−7,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,57
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB