Aktivt företag
WSJ Holding AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Förmålet för bolagets verksamhet är att bedriva utveckling och försäljning av dataprogram, datatekniska produkter för fordons-, MC-, båt-, marin- och transportbranschen samt bedriva konsulttjänster och underhållsverksamhet i anslutning därtill, redovisningstjänster, samt äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 januari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 78202 Övrigt tillhandahållande av personalfunktioner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lövsättravägen 6
- C/o
- Sara Schill
- Postnummer & ort
- 18691 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- WSJ Holding ABReg 2019-10-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,4 mkr
▲ 29,0 %Årets resultat
5,5 mkr
▼ 31,7 %Tillgångar
10,2 mkr
▼ 6,7 %Eget kapital
9,5 mkr
▲ 18,1 %Soliditet
92,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▼ 16,1 %Totala skulder
315 tkr
▼ 72,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 424 193 | 1 878 998 | 5 041 000 | 5 041 000 |
| Övriga externa kostnader | 130 473 | 655 286 | - | - |
| Personalkostnader | 1 275 816 | −1 305 657 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 995 791 | 2 536 367 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 5 455 700 | 8 005 428 | 8 921 000 | 8 921 000 |
| Resultat före skatt | 5 455 700 | 8 005 428 | - | - |
| Årets resultat | 5 455 700 | 7 989 854 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 4 386 700 | 5 481 708 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 5 831 983 | 5 473 947 | - | - |
| Kassa & bank | 1 170 019 | 1 393 905 | - | - |
| Summa tillgångar | 10 218 683 | 10 955 655 | - | - |
| Eget kapital | 9 495 881 | 8 040 180 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 314 774 | 1 161 019 | - | - |
| Soliditet (%) | 92,9 % | 73,4 % | 84,0 % | 84,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 29,0 % jämfört med 2023, till 2,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 5,5 mkr, en nettomarginal på 225,1 %.
- Soliditeten var 92,9 % vid årets slut, upp från 84,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, övrigt tillhandahållande av personalfunktioner (SNI 78202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
41,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
225,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+29,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−21,7 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
57,5 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
2,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2A Bygg ABAB
- 3 Konsulter Lindstedt ABAB